Düğürcük satan çocuğun yavru pisik ve köpeğe merhameti yürekleri ısıttı

Gaziantep’te sokaklarda simit satarak sülale bütçesine yardım sağlayan 15 yaşındaki Muhammet Enes Kartal’ın, veresiye simitlerden birini sokakta haris olan bala pisik ve köpeğe verdiği anlara ilgilendiren görüntüler yürekleri ısıttı. Görüntülerle ilgilendiren mütekellim Kartal, “Sonuçta onlar dahi birer fert ve çokça açlardı. O yüzden tek irtical simitlerimden birini verdim” dedi.

Olay, geçtiğimiz günlerde Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Yurt Mahallesi’nde meydana geldi. 15 yaşındaki Muhammet Enes Kartal, tatil dönemlerinde ev bütçesine yardım hatırlamak üzere düğürcük satmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de simitçiden veresiye aldığı simitleri kıymak üzere işe koyulan Muhammet Enes, tıpkısı sokağa girdiğinde kendisini izleyen yavru köpek ile kediyi gördü.

Aç olan hayvanlara duyarsız kalmadı, o anlar hem duygulandırdı hem de yürekleri ısıttı

Tıpkı sürelik duraksamanın ardından çocuk köpek ile kedinin aç olduğunu ayırt fail Muhammet Enes, borca aldığı simitlerden birini hiç doğaç ikiye bölerek tıpkısı parçasını yavru köpeğe, diğer parçasını ise kediye verdi. Yürekleri ısıtan o anlar ise yaşananlara tanık olan bire bir yurttaş yoluyla saniye saniye kaydedildi. söz konusu görüntüler içtimai medyada tıklanma rekorları kırarken, Muhammet Enes örnek davranışı ile kat sayı oldu.

“Aç olduklarını ayırt edince hiç düşünmeden düğürcük verdim”

O anlarda yaşadığı hisleri anlatan ve Muhammet Enes, “Düğürcük satarken benzeri sokakta yavru kapik ve kediyi gördüm. Bir süre onları izledim ve bilahare aç olduklarını ayırt ettim. Daha bilahare feda etmek amacıyla aldığım simitlerden birini ikiye bölerek ayrımsız parçasını yavru köpeğe, ayrıksı parçasını da kediye verdim. Verdiğim simidi yavru köpek tezelden yiyip bitirirken, kedi ise tıpkı süre sonra yedi” dedi.

“Biz birlikte eksikli tıpkı haldeyiz amma onlar sokakta dinç canlar”

O zaman on paralık düşünmeden içinden geldiği kabil davrandığını söyleyen Kartal, “Bizim de sülale olarak durumumuz takatli ongun değil. Sonuçta biz bile eksikli bir haldeyiz amma sonuçta onlar birlikte sokakta yaşıyor ve can taşıyor. O yüzden hiç düşünmeden hemen onları düşündüğüm için simit verdim” ifadelerini kullandı.

“Görüntülerin sosyal medyada çok izlendiğini sonraları öğrendim”

Muhammet Enes Kartal, “O çekilen görüntülerden bile iki hafta sonraları haberim oldu. Calip abi görüntüleri paylaşmak üzere benden izin istedi ve ego paylaşabileceğini söyledim. Sonrasında görüntülerin içtimai medyada haddinden fazla izlendiğini öğrendim. Bana kâh dönüşler bile oldu. Bire Bir vatandaş servet göndereceğini söyledi. Bir eksantrik yurttaş ‘Allah’ına kurban olurum’ derken, bir diğer vatandaş da ‘senin şanlı yüreğine kurban olurum’ dedi. Ben çabucak içimden geldiği için böyle davrandım. Maddesel durumumuz bereketli olmadığı üzere düğürcük kıymak zorundayım. Ortaokulu bitirdim. Ortaöğretim okumam gerekiyor amma açıktan okuyacağım. Babam fabrikada çalışıyordu ama işleri durdu. Benim dahi evimin geçimine yardım etmem gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Oğlumla kurum duydum”

O anları anlatan ağababa Mustafa Kartal ise “Oğlumun aynı canlıya acıma etmesi beni çok sevindirdi. Hem ev bütçesine katkı sağlıyor hem bile sokakta haris gördüğü hayvanlara düğürcük veriyor. Ego bu hareketi nedeniyle oğlumla çekicilik duydum. Ben asgari ücretle fabrikada çalışıyorum. Tahminî 20 gündür üretimevi sınırlı olduğu amacıyla işlerimiz yoktu. Şeş tane çocuğum var. Bu ortamda anlaşmak çokça zor. Oğlum bile bana korumak için düğürcük satıyordu ve ben birlikte satması için gönderiyordum” diye konuştu. – GAZİANTEP

Share: