Dolarda üst taraflı akıntı

Mazi, uluslararası piyasada satış ağırlıklı ayrımsız davranış izleyen dolar/TL, günü önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,3 altında 17,3164’ten tamamladı.

Dolar/TL, yıpranmamış güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.25 bakımından 17,40’dan muamelat görüyor. Bir dakikalarda avro/TL yüzdelik 0,24 yükselişle 17,4210’dan, paunt/TL yüzdelik 0,53 derece kazancıyla 20,7050’den satılıyor.

KUL’dahi bugün açıklanacak Bitiren Karşılık Endeksi (TÜFE) verisi öncesi enflasyon endişesi ve güvenli liman alımları zımnında artan dolar talebi sonrası ateş parçası kalmaya devam eden dolar endeksi 108,2 ile akıbet 20 yılın zirvesine mail seyrediyor.

Analistler, güzeşte hafta BENDE’da açıklayan istihdam verilerinin ateş parçası hisse senedi gücü piyasasına belen etmesinin arkası sıra, KUL Eşkal Bankası’nın (Fed) mülk politikası kararlarında mehabetli belirleyicilerden olan para şişkinliği verilerinin döviz kurlarında oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Bugün ÇAKER’nin para şişkinliği verilerinin yanı sıra Ekü Bölgesi’nde endüstri üretimi ve Fed’mağara Bej Pusula Raporu’nun izlem edileceğini tamlayan analistler, beceri açıdan dolar endeksinde 109’un dayanım, 107,1’in bindi konumuna geldiğini kaydetti.

İnfo Yatırım Foreks bülteninde, ‘Küresel bazda dolar endeksinin yaşayan duruşu ve akıbet 20 yılın zirvelerinde fiyatlamalar gerçekleştirmesi gelişmekte olan devlet dünyalık birimleri üstünde baskılar oluşmasına illet oluyor. Bununla bu arada Çin kanadında salgına yönelik gelişmeler küresel riziko iştahını azaltıyor. Hakeza tıpkısı ortamda dolar bunaltıcı kazanırken, USDTRY paritesi birlikte bundan etkileniyor. Bu etkiler ile alay malay kademeli yukarı cepheli hareketlenmeler yaşanabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda BDDK’nın attığı adımlar ile paritede sert kötü yönlü hareketlenmeler yaşanmış ancak bu hareketlenmeler teferruatlı vadeye yayılamamıştı. Piyasalar haftanın üçüncü muamelat gününe önceden 10:00’dahi yurtiçinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisini izlem edecek. Peşi Sıra gözler MEMLUK’ye dönecek. 15:30’bile açıklanacak olan TÜFE verisi ile gelişigüzel toptan bazda volatilite az çok artacaktır. Enflasyonun beklentilerin üstünde gelmesi ile FED’in agrasif sıkılaşma adımları atabilme ihtimalleri artabilir. USDTRY paritesini beceri kendisine inceleyecek olursak 17.40 – 17.65 – 17.90 seviyeleri direnç noktaları yerine; 17.16 – 16.90 – 16.30 seviyeleri ise bindi noktaları kendisine takip edilebilir.’ denildi.

Para Envestisman Beceri Strateji bülteninde, ‘Kurda son dönemdeki dalgalanmaya rağmen trend korunuyor. Yukarı hareketin devamı halinde 17.40-17.50 dayanım bölgesi kendisine izlenebilir. 17.00-16.50 ise destek seviyeleridir.’ denildi.

Kesinti Envestisman bülteninde, ‘Güzeşte hafta Fitch Ratings, Türkiye’nin yüreklilik notunu B+’dan B’ye indirirken, görünümü ise “aksi” adına doğrulama etti. Başka taraftan ev süresince cari amal mayıs ayında 6,47 bilyon dolar vazıh verdi. TCMB piyasa katılımcıları anketine bakarak sene sonu TÜFE beklentisi yüzdelik 64,59’dan yüzdelik 69,94’seviyesine yükselirken, sene sonu Dolar/TL tahmini ise 18,89’dan 18,99 seviyesine yükseldi. BENDE tarafında ise ekincilik dışı istihdam 372 bin ile beklentilerin üzerinde artma gerçekleştirdi. Güzeşte hafta ciddi veri akışı sonrası haftaya bilgelik akışı bakımından rahat başlayan düzey tarafında bugün ABD’da TÜFE verisi izlenecek. Bu hafta bayram süresince vabeste yükseliş eğilimi gösteren Dolar/TL, bu sabahleyin saat 08:45 itibariyle 17,35’li seviyelerde belli belirsiz yükseliş eğiliminde hareket ediyor.’ denildi.

İnşaat maliyet endeksi arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Türkiye’de göz fiyatı artışı AB’nin 10 ceberut

 

Share: