DOĞU’DAKİ 3 İLDE KAR ESARETİ

KAR yağışının sürdüğü Bingöl’üstelik 51, Elazığ’dahi 124, Mardin’üstelik ise 20 köy yolu ulaşıma kapandı. Mardin’üstelik ilçeleri birbirine bağlayan kâh esmer yollarında ulaşımda aksamalar yaşandı.

Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde canlı olan kar yağışı, hayatı suratsız etkiledi. Ulaşımda zaman zaman aksamalar yaşanırken, Karayolları ve İl Hususi İdaresi ekipleri üstelik karla mücadelesini sürdürüyor. Bingöl ve Elazığ’de köy yolları ulaşıma kapanırken, Mardin’bile Kızıltepe-Mardin, Derik- Mazıdağı ve Mardin- Midyat Hop Geçidi yağız yollarında ulaşımda aksamalar yaşandı.

Bingöl’ün bin 940 rakımlı Karlıova ilçesinde, kar yağışının yanında soğuk havalar dahi etkisini sürdürüyor. Gelgel sıcaklığının eksi 15 derecelere kadar düştüğü ilçede musluklar dondu, çatılarda buz sarkıtları oluştu. Kâh gelişim makineleri ise şiddetli soğuklar nedeniyle çalışmadı. Operatörler, iş makinelerini çalıştırmak üzere kontrollü şekilde ateş yaktı.

Kent genelinde ise merkezde 8, ilçelerden Adaklı’da 12, Genç’te 22 ve Solhan’üstelik 9 köyün yolları kar nedeniyle kapandı. Yolları tahsis etmek amacıyla 110 grup, 20 greyder, 14 loder, 10 kepçe, 5 dozer, 4 kar küreme ve 3 kar savurma aracıyla iş yapıyor.

ELAZIĞ’DA 124 KARYE YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Elazığ merkezde 5, ilçelerden Ağın’üstelik 16, Baskil’de 30, Maden’üstelik 4, Karakoçan’bile 1, Keban’bile 30, Kovancılar’üstelik 1, Palu’dahi 2, Sivrice’birlikte 35 girmek için 124 karye yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri, 76 komütatör ve 105 personelle tutkun köy yollarındaki sefer açım çalışma yürütürken, Baskil ilçesi Beşbölük köyünde kara saplanarak yolda kalan TIR ekiplere ilgili hareket makineleriyle kurtarıldı.

Kar yağışıyla gelişigüzel Kızıltepe-Mardin, Derik-Mazıdağı yağız yollarıyla Mardin-Midyat yağız yolunun Hop Geçidi’nde ulaşımda aksamalar yaşandı. Derik ilçesinde 20 köy yolu ulaşıma kapandı. Belediye ve Karayolları ekipleri yolları boşaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Share: