DOĞRU Fırka Sözcüsü Polat Adana’da spor salonlarında kalan depremzedelerle görüştü Açıklaması

AK Tümen Genel Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, form üssü Kahramanmaraş olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ait, “Adana bire bir geri hizmet merkezine dönüştü. Türkiye’nin temas yerinden gelen yardımlar, Adana Havalimanı’nda toplanıyor. Buradan ayrı ayrı yerlere gönderilmeye çalışılıyor. Bununla ilgilendiren yavaş tıpkısı tertip var.” dedi.

Polat, beraberindekilerle Yüreğir ilçesindeki spor salonlarında artan depremzedeleri müzakere etti. Daha sonradan Serinevler Spor Salonu’nda değişik branşlardaki milli sporcular ve vatandaşlarla da mülaki Polat, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de ve dünyada az daha eşi aynı olmayan tıpkısı afetle savaşım ettiklerini dile getiren Polat, hep imkan ve kabiliyetin bunun için seferber edildiğini, devletin milletin emrinde olduğunu söyledi.

Çelik, depremin 13 milyon insanı etkilediğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Neredeyse bazı ülkelerin bütün yüzölçümüne balya mevrut ayrımsız alanda çok şişman benzeri afetle karşı karşıyayız. Biliyorsunuz iki kere üst üste hareket olması, 7’nin üzerinde, o de çok istisnai bire bir format. Bittabi kim ulaşılamayan yerler var, elden mevrut gelişigüzel madde yapılmaya çalışılıyor, ister yolların arada bir merbut olması cihetiyle gerek eksantrik sebeplerle. Evleviyet tabiatıyla ki gerileme altındaki canlarımıza ulaşmak. Burada müstacelen hemencek hep belediyelerimiz, valiliğimiz hem evleri enkaza dönüşmüş vatandaşlarımızı, oradan kaçabilmiş olanları, o binaların çevresindekileri, tıpkı da tabiatıyla doğruca yerine karmakarışık olup evine giremeyenleri misafir ediyorlar.”

Yabansı tıpkı dönemden geçildiğini vurgulayan Polat, “Elden mevrut temas öz üstelik yapılmaya çalışılıyor. Hep temas molekül seferber edildi. Amma bittabi ki nekais oluyor.” dedi.

Polat, taharri istirdat ekiplerinin 24 saat esasına bakarak çalıştığını belirterek, “Arzumuz tıpkısı an geçmiş o canlarımızı yönetmek. Oldukça bunun amacıyla hız ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“Balaban ayrımsız afetle karşı karşıyayız”

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle bölgede yabansı nakız (OHAL) ilan etmesinin bir nice şeyi hızlandıracağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu krizin boyutuna tay bire bir şekilde karşılıklar üretebilmek açısından bile tıpkı medar oluşturacaktır. Zaman Cumhurbaşkanı’mız tarafından ayrıksı kararlar da car edildi. Değme geçen devir az daha bakir boyutlara vasıl şişman bire bir krizle ve büyük benzeri afetle alın karşıyayız. Bu büyük imtihanı inşallah kontak içerisinde, varlık içerisinde aşacağız. Adana tıpkısı geri hizmet merkezine dönüştü. Türkiye’nin her yerinden mevrut yardımlar, Adana Havalimanı’nda toplanıyor. Buradan değişik yerlere gönderilmeye çalışılıyor. Bununla ilgilendiren okkalı bir kombinezon var. Burada bilcümle siyasal partilerden uray başkanlarımız kamu ayrımsız işbirliği içerisinde, kamu aynı beraberlik içerisinde bu yaraları sarmaya çalışıyor. Çökme istirdat çalışmalarına katılıyor. İlk andan itibaren hep partilerden bu çalışmalara bindi veren hep uray başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Çalışmalara Türkiye’nin herhangi bir yerinden sivil cemiyet örgütleri ile gelişigüzel kesimden vatandaşın zihayat tıpkısı destek verdiğinin altını çizen Polat, “Yardımların planlanması, dağıtılması açısından bile kilolu bir tertip söz konusu. Kaybettiğimiz canlar bildirme iri üzüntümüz. Milletvekilimizi dahi Yakup Bey’i de kaybettik, Rahman’a uğurladık. Allah bol ongun rahmet eylesin. Bugün cenazelerimiz vardı. Tıpkı yandan depresyon altındaki canlarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Tıpkı yandan cenazelerimizi defnediyoruz.” diyerek konuştu.

“Kontak beraberlik içerisinde bu mücadeleyi sürdüreceğiz”

Polat, toplantı yerlerindeki tablonun günlük namına değiştiğini belirterek, “Burada hangi kadar tedarik alırsak alalım, ne kadar imkan üretirsek üretelim, gerçekli eksiğimiz oluyor. Yapamadığımız, ulaşamadığımız vatandaşımız oluyor. O sebeple hoppadak raporlara bakmıyoruz. Arkadaşlarımızla teşkilatımızla uray başkanlarımızla milletvekillerimizle bu arada buraları şahsen gezerek onu durumunda tayin etmeye çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Göçük bölgelerindeki trafik yoğunluğu ve eksper ekiplerin onayı olmadan enkaza müdahale üstüne kâh sıkıntıların olduğunu dile getiren Polat, şunları kaydetti:

“Bunları gine gündemde tutmamız ve bunlar üstüne hassas olmamız lazım. Zira nihayetinde onlar haddinden fazla kırılan tıpkı hisse senedi yapıyorlar. Neredeyse arada sırada iğneyle kazarak o canları kurtarmaya çalışıyorlar. Rastgele kurtulan fert umudumuzu daha çok artırdı, gayretimizi artık artırıyor ama dünya tarihinde, ülkemizin tarihinde görülmemiş şişman çaplı ve çok geniş benzeri alandaki afetle savaş ettiğimiz gerçeği değme çevrim daha da ortaya çıkıyor. İnşallah gayretimizi diri sara, temas kardeşlik içerisinde bu mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Share: