Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi buğulu ve engellilere yemek, öğrencilere üstelik sandviç dağıtıyor

Diyarbakır’ın model Kayapınar Belediyesi, temas dönme 300 buğulu ve engelliye sıcak kemirmek servisi yapıyor, ayrıca diğer ihtiyaçlarını üstelik gideriyor.

Kayapınar’bile “sosyal şevket” anlayışıyla akım fail kaymakamlık ve uray, buğulu, sakat, bala ve kadınlara yönelik hizmetlerini sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında ilçedeki 300 buğulanmış ve engelliye rastgele aktarılma yunak kemirmek, eğitim kurumlarından faydalanan 5 bin öğrenciye da sandviç veriliyor.

Haftanın 6 haset hastane, kütüphane, cami, cihet pazarları ve otogar gibi vatandaşların dokunaklı yerine bulunduğu yerlerde günce 1000 şahsiyet ısıdam çorba dağıtılıyor.

“Hedefimiz gelişmemiş zamanda 2 bin kişiyi nail olmak”

Kayapınar Kaymakamı ve Şehremaneti Komutan Vekili Arif Karaman, AA muhabirine, toplumda dezavantajlı yerine adlandırılan gruplara müteveccih çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda belediye bünyesinde evde bakım hizmeti sunduklarını tamlayan Karaman, buğulu, sakat ve kimsesizlerin evine gidip onların günlük ihtiyaçlarını izale konusunda destek olduklarını kaydetti.

Gidilen evlerde tıpkısı zamanda yaşlıların tevettür ve şekerlerini ölçerek esenlik hizmeti dahi sunduklarını ifade fail Karaman, şöyle konuştu:

“Antrparantez evde bakım hizmeti sunduğumuz hanelerimize sıcak yemek hizmeti sunmaya başladık. Günce ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Kızılay ile işbirliği içinde oradan gerçekleştirme ettiğimiz yemekleri kat tasları ortamında hanelerimize doğrulama ediyoruz. Kısaca 300 hanede yunak kemirmek hizmetimiz bitmeme ediyor. Hedefimiz kısa zamanda 2 bin kişiyi bulmaktır. Konuşu yokluk süresince olan, hamam yemeğe gerekseme duyan vatandaşlarımıza da sunma gelişmemiş zamanda realizasyon etmeye himmet ediyoruz.”

Karaman, sıcak kemirmek hizmeti ve günlük çorba dağıtımı sayısını eğin noktalara çıkaracaklarını kaydetti.

Belediye adına günde 5 bin öğrenciyi de kurumlarda ağırladıklarını anlatan Karaman, “Bazı okuma salonuna, birtakım ders çalışmaya bazı dahi dershane hizmetinden faydalanmaya geliyor. Bu arkadaşlarımız amacıyla dahi güzeşte hafta günlük sandviç, çay ve çorba ikramına başladık. 5 binin üzerindeki mektepli kardeşimize hafta içi bunu sunmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Arif Karaman, hem ilçe bünyesindeki toplumsal teavün ve el birliği vakfı hem bile uray bünyesindeki sosyal müzaheret merkezi yoluyla vatandaşların birçok talebine karşılık verdiklerini anlattı.

Vatandaşların değme tip taleple kendilerine başvurabildiğini anlatım fail Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bize geldiklerinde ekiplerimiz gidip eksikliklerini belirleme ediyor. Vatandaşlarımızın ihtiyacı neyse, bunun ortamında tahaffuz yardımı, ocak eşyası ve evlilik yardımı kadar seçkin nev ihtiyacı görüyoruz. Bu talepleri değerlendirip bir değişmeyen varıp belediyemizin sosyal arkalama merkezi yoluyla onlara ulaşıyoruz. Bunun beraberinde paket kendisine hazırladığımız yardım çeşitlerimiz var. Yenidoğan bebeklerimiz için bebek çantamız var. Doğduktan sonradan ana sütünden yararlanamayan bebekler üzere abla paketimiz var. Şehremaneti olarak tahminî 10 bin hanemize 3 maaş periyotlarla gıda kolisi hizmeti sunuyoruz. Kısaca 1000 vatandaşımıza çölyak paketi sağlıyoruz.”

“Cenabıhak devletimizden ve belediyemizden razı olsun”

Eşiyle alay malay hayat dolu Erdal Ergüven (79) alışverişe gitmek ve evde yemek yapmakta zorlandıklarını söyledi.

Belediyenin bir nice ihtiyaçlarını karşıladığını dile getiren Ergüven, “Sağlıklı olsun belediyemiz bize yemek getiriyor. Saflık üstüne bile yardımcı oluyorlar. Her konuda onlara minnettarız, Tanrı devletimizden ve belediyemizden razı olsun. Belediyenin hizmeti olmasaydı amiyane etki çekecektik. Eşim ara sıra oturarak yemek yapıyor bize, onu üstelik seçkin devir yapamıyoruz bazı bazı yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Engelli Kader Teber ise evde kemirmek yapmakta rehavet çektiğini, belediyenin kemirmek servisi yardımıyla bu sorunu aştıklarını belirterek, “Yemek gelince bana ağız tadı, basit oldu. Haddinden Fazla ongun aynı uygulama, teşekkürname ederim. Sıcak aşındırmak geliyor, çokça memnunuz. Bu aşındırmak geldiği üzere çağ içerisinde yemek yapmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: