DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’bile Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler yoluyla dağa kaçırıldığını belirterek, partinin mülk binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonra sonlandırdığı eylemin ardından, çocukları kaçırılan özge ailelerin 3 Eylül 2019’dan itibaren tuttukları döl nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan amacıyla nöbetini sürdüren Süleyman Aydın, ‘Mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında devam edecektir dedi.

Diyarbakır’de Hacire Akaret, 21 Ağustos 2019’da kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler vasıtasıyla dağa kaçırıldığını belirterek, 1 aktarılma sonra partinin toprak binası önünde yurt eylemi başlattı. Yerleşme eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akaret, mahkemece ocak hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akaret, çocukları kaçırılan ailelere dahi çağrıda bulundu. Akar’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete sabık çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren HDP binası uğrunda habitat eylemi başlattı. Eylem Diyarbakır ile dahi bağlı kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir kabil şehirlerde birlikte çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne her an, eylem yaptı. Zürriyet nöbeti, devlet sınırlarını da aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’birlikte, yıldırı örgütü eliyle kaçırılan kızı Nilüfer üzere eylem işleyen Maide Türemiş ile devam etti. Bala nöbetine birçok siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu dahi bindi vererek, arada bir aileleri konuşma etti.

3 Eylül’de 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme iştirak seçme sabık periyot artarken, buradaki ailelerden 37’si, asayiş güçlerine konfirmasyon olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere eylemini sürdüren Süleyman Işıklı, yaz şita demeden ve pandemiye karşın eylemi sürdürdüklerini tabir ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı hiçbir pahal bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Biz burada döl nöbeti markajcı esas ve babalar kendisine buradan kül Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada hoppadak özlük evlatlarımız üzere HDP’nin kapısında değiliz. Tamam Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp yıldırı örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı yalnız bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz kardeşçe buradayız. Bu mücadelemize sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğiz. Bundan eminim kim bu mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında bitmeme edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’birlikte 8 yıl ilk HDP Kağıthane ilçe binasına gittiği ve arkası sıra kaybolduğunu kanıt ettiği oğlu Yakup (19) için döl nöbetini sürdüren Saliha Edizer bile 3 Ilkgüz’birlikte bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece tıpkısı yere varacağız. Yaz ve şita demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Yağmur ve çamur demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Biz PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diyerek konuştu.Share: