Diyarbakır ve Bingöl’de “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

İçişleri Bakanlığının “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla mutluluk genelinde eş anlı başlattığı farkındalık kampanyası kapsamında Diyarbakır ve Bingöl’da aktiflik yapıldı.

Diyarbakır’ın kalıp Kayapınar ilçesi Tekel Caddesi’nde gerçekleştirilen, Vali Ali İhsan Su ve İl Itimat Müdürü Fatih Kaya’nın katıldığı etkinlikte, farkındalık oluşturulması için palyatif geçidindeki hutut kırmızıya boyandı.

Durdurulan araçların sürücülerine yayalara öncelik verilmesi çağrısında mevcut Vali Su, gazetecilere, seçme yıl yaya güvenliğinin sağlanması için muhtelif etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Sürücülerin farkındalığını artırmak ve önceliğin yayaya ilişkin olduğunu afişe etmek amacıyla etkinlikler yapıldığını dile getiren Akarsu, “Yağız yollarında vatandaşlarımızın güvenle gezi etmesi üzere gerekli tedbirleri alıyoruz. Yayalarımızla ilişik farkındalığı çoğaltmak amacıyla birlikte bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Sürücülerimizin banko gelgeç geçitlerine ve meslek önlerine yaklaşırken hızlarını azaltmalarını, yolcu geçidinde banko durup önceliği yayalara vermelerini istiyoruz.” dedi.

Bingöl

Bingöl’üstelik Firez Caddesi’nde Ilbay Valör Rençper ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan’ın katılımıyla yapılan etkinlikte, yayalara geçiş hakkının verilmesi konusunda farkındalık oluşturulması için bulaşan geçidindeki çizgiler kırmızıya boyandı.

Öğrenciler ve Vali Çiftçi, durdurulan araçların sürücülerine, yayalara evleviyet verilmesi gerektiğini hatırlattı.

Ekinci, gazetecilere, alelhusus sürücüleri, ölümlerin önüne geçilmesi üzere yayalara cebin saygılı olmaya davet ettiklerini söyledi.

Etkinliğe, Ilbay Yardımcısı Fatih Kayaç, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Albay Gökhan Atmaca, İl Itimat Müdürü Ulvi Canbolat ve İl Milli Yetişek Müdürü Halil Yücel dahi katıldı.

Share: