Diyarbakır anneleri evlatlarını bekliyor

Dağa kaçırılan çocukları üzere HDP ülke binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır anneleri çocuk nöbetini kararlılıkla sürdürüyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi, 1112’nci gününde bitmeme ediyor.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Bayan Yüceyurt, oğlu Serdal üzere İstanbul’dan geldiğini belirtti.

2 aydan bu yana yurt eyleminde düzlük aldığını, oğluna kavuşana kadar enik nöbetini sürdüreceğini anlatım eden Yüceyurt, “HDP’den, PKK’dan çocuğumu istiyorum. Oğlum şu an 28 yaşında ve ben oğlumun 14 yaşındaki yüzünü hatırlıyorum. Kaçırıldığında daha çocuktu, 14 yaşındaydı. Oğlum çık, gel. Oğlum devletimize sığın, bu ihtilaf bitsin daha çok.” dedi.

“Oğlumu HDP’den, PKK’dan istiyorum”

Oğlu Mikail üzere Van’dan mevrut temel Gevez Erdinç ise yıllardır oğluna özlenti kaldığını anlatarak, bu hasretin aynı dakika ilk bitmesini istedi.

“Oğlumu HDP’den, PKK’dan istiyorum.” diyen Erdinç, oğluna, düzenlilik güçlerine teyit olması çağrısında bulundu.

7 sene önceki 16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Roşat için Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden Diyarbakır’a gelerek yerleşme eylemi işleyen ana Necibe Dikici, iri oğlu, 4 yavru babası Sami Ekinci’nin birlikte örgüte destek vermediği için yıldırı örgütü PKK mensuplarınca köyden kaçırılarak katledildiğini belirtti.

İki evladı amacıyla de elem duyduğunu dile getiren Çiftçi, “Bu çağa acısını bize HDP ve PKK verdi. Oğlum anneni duyuyorsan, görüyorsan dön gel. Çağa nöbetinde seni bekliyorum oğlum.” ifadelerini kullandı.Share: