Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Libya’da mefret izah: Gaz alanında ayrımsız anlaşma imzalayarak dönmüş olacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’dan oluşan astronomi, günübirlik resmi konuşma üzere Libya’nın başkenti Trablus’a gitti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ikili görüşmelerin ardından kuma basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Libya’nın print zamanlarında bütün Libya’nın ve Libya halkının beraberinde olduk. bundan sonra de kararsızlık etmeden yanınızda olacağız, desteklemeye devam edeceğiz. Batısı, güneyi, doğusu ile Libya bizim için benzeri bütündür ve haddinden fazla kıymetlidir. Milli angajman ve beraberliği engellemeye kardeş kavgası çıkarmaya müteveccih hamlelerin karşısında durmaya de Türkiye namına devam edeceğiz. Bu anlayışla Libya’daki bütün kesimlerle üstelik görüşüyoruz. Libyalı kardeşlerimizin mihman sulh, hayat ve refahı biran ilk yapı etmeleri için her makule desteği vermeye hazırız. Bunu tekmil muhataplarımıza da vurguluyoruz.” dedi.

“İKİ ÖNEMLİ ITILAF İMZALADIK”

Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Libya ile olan ilişkilerimiz gücünü kuma tarihimizden, komşuluk ve el birliği bağlarımızdan alıyor. Bugünkü görüşmelerimizde ilişkilerimizi henüz birlikte ileri transfer taahhüdümüzü çapraz olarak vurguladık. Zaman iki devam itilaf imzaladık. Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki anlaşma muhtıralarını imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üstünde konuşma etmeye bitmeme ediyorlar. Bugün inşallah doğal gaz alanında üstelik bir uyuşma muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız. Haddinden Fazla sayıda eskiz vesaik var. Bu belgeler üstünde müzakerelerimizi yararlı ayrımsız şekilde sürdürüyoruz. İlişkilerimizin hukuki zeminini güçlendirecek ve iki mevki arasındaki bağları güçlendirecek bu anlaşmaları birlikte benzeri sonraki stratejik iş birliği toplantısında imzalamayı düşünüyoruz. Üçüncü ülkelerin iki hükümran ülkenin imzaladığı anlaşmaya engelleme etmeye hakkı yoktur.

“AB’DEN OLUMLU CEVAP BEKLİYORUZ”

Akdeniz’i esasta bütün sahildar ülkelerin hakça yararlandığı barış denizine tahvil hususunda de kararlılığımız tamdır. O nedenle sayın Cumhurbaşkanımız Avrupa Birliği’ne bile bire bir eş konuşma teklifinde bulunmuştur. Şimdi Avrupa Birliği’nden olumlu tıpkı yanit bekliyoruz. Çabucak önümüzdeki süreçte Efdal Seviyeli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı değil, konuşu gelişim birliğimizi pekiştirmek amacıyla sair mekanizmaları de enerjik bir şekilde kullanmamız geçişsiz. Karma Iktisadi Toplantısı’na hazır olduğumuzu zaman Tecim Bakanımız sayın Başvekil ile yaptığımız toplantıda vurguladılar.

“THY’NİN TEKRAR UÇUŞLARINA BAŞLAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İş insanlarımızın Libya’ya dönmesini ve Libya’birlikte kem kalan projeleri tamamlamasını ve yeni projeleri bile hayata geçirmesini biz teşvik ediyoruz. Bu konuda de Libya hükümeti ile gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Öncü taşıyıcımız Türk Çekicilik Yolları’nın gene uçuşlarına başlaması üzere üstelik alay malay çalışıyoruz. Havaalanlarında lüzumlu tedbirlerle ilgili Libya tarafının attığı adımları kıvançla karşılıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türk Albeni Yolları’ndan uzman arkadaşlarımız gene Trablus ve ayrıksı şehirlere gelerek incelemelerde bulunacaklar. Bu uçuşların sunu bodur sürede başlamasını istiyoruz. Tığ Libya’dan uçma teklifinde mevcut yekpare firmalara tamam dedik, izin verdik ve haddinden fazla sayıda firma bile şu anda Türkiye ve Libya ortada uçuşlar gerçekleştiriyor. Şerait olgunlaştığı ahit Bingazi Başkonsolosluğumuzun baştan açılmasını inşallah gerçekleştireceğiz.”

Share: