Dinç Tekellüm: 8. Edimsel Musahabe Proje Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Güre Nutuk: 8. Edimsel Hanek Proje Yarışması’ndaki eserleri beğendiğini, kalburüstü bulduğunu ve her yıl elan gür asar beklediklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Evire Çevire Sanatlar Umumi Müdürlüğünce planlı yarışmada dereceye giren asar, Başşehir Hars Yolu Festivali kapsamında CSO Ada Ankara’dahi sergilendi.

Vekil Ersoy, sergideki eserleri inceledi ve ödüle müstahak tanıdık sanatçılardan eserlerine ilişik bilgelik aldı.

Sergi açılışında konuşan Ersoy, Nezaret olarak bu yıl Zinde Laf: Edimsel Laf Proje Yarışması’nın 8’incisini düzenlediklerini belirterek “Amacımız, edimsel konuşma üzerine gençlerin sanata olan ilgisini, motivasyonlarını artırarak müzakere üretimlerini tutuşturmak. Eserleri beğendim, başarılılar ve her yıl elan mebzul asar bekliyoruz.” diye konuştu.

Kültür Yolu Festivallerinin büyük aynı heyecanla başladığını, bu sene 5 ilde bu festivali düzenlediklerini tamlayan Ersoy, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Ankara’daki festivali haftaya Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali ile bitmeme ettireceklerini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Festivale seçme yıl henüz fazla sanatçımız katılıyor. Toplamda 5 festivalimizde yaklaşık 3 bin aktiflik var, 15 binden çok sanatkâr katıldı. Bu dahi bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor. Önümüzdeki seneden itibaren ülke sayısını 10’a çıkarıyoruz. April ayında Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile İzmir Inhisar Fabrikasının restorasyon bittikten sonraları İzmir Efes Ekin Yolu Festivali olacak. Önümüzdeki sene eylül ayında Gaziantep’i bile katacağız. Festivallerin yapıldığı büyükşehir sayısını 10’a çıkaracağız. Yıllar içinde festival yapılan site sayısını artırarak Anadolu’daki hep büyükşehirlerimize bu festivalleri yaygınlaştıracağız. Bizi anne sevindiren temas sene daha aşkın hars ve laf kocabaşı kurumunun bu festivallere süzülmek istemesi. Filhakika katılan sanatçı sayısı bunu bize gösteriyor. Şehirlerin tanınmasını, bilinmesini hem ülkemizde hem da yurt dışında tasarruf etmek istiyoruz. Güçlükle dışından çok sayıda artist de katılmaya başladı.”

Bu yıl az dışından çokça sayıda yayımcı ve basın mensubunun üstelik festivale karışmak istediğini anlatım eden Ersoy, amacına uygun ayrımsız şekilde Kültür Yolu Festivallerinin Anadolu’ya yayıldığını söyledi.

Sergi 23 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek

Vekil Ersoy, katıldığı sergi açılışında, Zinde Tekellüm: 8’nci Edimsel Musahabe Proje Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödüllerini arz etti.

Iyicene Sanatlar Umumi Müdürlüğünce Türkiye’bile edimsel sanatı ve sanatçıları desteklemek, taze yetenekleri sağlamak, yenilikçi üretimleri yükseltmek amacıyla planlı ve bu sene Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla “Temas Madde Domestik Yerinde” temasıyla gerçekleştirilen yarış sonucunda seçilen 30 eserden oluşan işporta, 23 Ekim’e büyüklüğünde ülfet edilebilecek.

Ödüle müstahak görülenler

Zinde Nutuk: 8’nci Aktüel Konferans Proje Yarışması’nda Muvaffakiyet Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Haber Birey müstahak görüldü.

Mansiyon Ödülü’nü da Özgün Delicesine, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Esma Aydın Emekli, Zehra Ses Boztunalı aldı.

Eserleri sergilemeye değer kâin sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Hissetmek, Özlenti Delimsirek, Baran Kevser Barutçu, Elif Beyaz, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceylan Solmaz, Meram Avcı, Şevval Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Köle, Melike Atik, Er Kişi Yılmayan ve Ecem Hikâye Şiddetli oldu.

Muvaffakiyet Ödülü’ne layık görülenlere 18 biner liralık, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenler 9 biner lira ve eserleri sergilemeye layık görülenlere birlikte 2 biner liralık kalkışmak üzere toplamda 175 bin lira dünyalık ödülü verilecek.

Serginin açılışında Nazır Ersoy’a, Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül ve Domuzuna Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı zevcelik etti.

Share: