Dev kayalar yeni yerleşim yerindeki evlerin üzerine düştü! Talih eseri kimesne uymazlık görmedi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı tamamlanan Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yer efdal barajı olan Yusufeli Barajı’nda kapakların kapatılması ile akarsu destekleme işlemi sürüyor. Sular altında kalacak Yer Palamudu köyünde zinde vatandaşlar için yapılan 35 evlik bakir yerleşme durumunda heyelanlı alanı gidermek için yapılan patlatma faciaya illet oluyordu.

DEV KAYALAR EVLERİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Kontrollü olarak yapılan patlatmada seken kayalar evlerin üstüne düştü. Tonlarca ağırlıktaki kayalar kullanılmamış yerleşim yerindeki Tevfik Sebep ve Mehmet Yıldırım’a ait iki evde maddi hasara sebep olurken, olayda felek eseri ölen evet birlikte yaralanan olmadı.

FACİADAN DÖNÜLDÜ

Taşınma sürecinin elan başlamadığı fakat anahtar tesliminin yapıldığı bakir yerleşme durumunda kimsenin olmaması faciayı önlerken, olayla ilişik anket başlatıldı.

YUSUFELİ BARAJI

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi Orman ve Akarsu İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünce yaptırılan barajdır ve temeli 26 Küçük Ay 2013’te atılmıştır. Yusufeli Barajı; Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 kilometre güney batısında, Çoruh Nehri üzerinde düz yazı edilmiş olup, 540 MW kurulu ciddi ile yılda averaj 1,8 milyar kWh enerji üretecektir. Kuruluş şu anda; çift eğrilikli beton tümsekli kategorisinde dünyanın yeryüzü faziletli üçüncü, genel kategoride dünyanın en yüksek yedinci barajı konumundadır. 2022 yılının evvel günlerinde barajda akarsu tutulmaya başlandı.3 4 22 Teşrinisani 2022’de yekpare yapım çalışmaları tamamlandı.

Share: