Depremden etkilenen Adıyaman’da çiftçilerin mesaisi başladı

HÜR ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenen Adıyaman’birlikte çiftçiler zirai faaliyeti süregelmek amacıyla tarlaya girdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde şişman hasarın oluştuğu Adıyaman’dahi hayatın normale dönmesi üzere çalışmalar sürüyor. Bölgedeki çiftçiler, depremden etkilenseler üstelik havanın ısınmasıyla tarımsal faaliyetlere başladı.

Buğday üreticileri tarlalarını ecnebi otlara cebin ilaçlıyor, sebze üreticileri de fide dikiyor. Çobanlar ise koyun ve keçilerini otlatıyor.

“Kâh tarlalarda zelzele dolayısıyla çatlaklar ve yarıklar var”

Kahta ilçesinin Çukurtaş köyünde rençperlik fail Paha Türk, AA muhabirine, 300 dekarda istihsal yaptığını söyledi.

Depremin herkesi haddinden fazla üzdüğünü tamlayan Türk, “Maatteessüf zelzele hepimizi etkiledi. Hasarımız var amma maltalık devam ediyor. Pekâlâ birileri uğraşacak, ölenle ölünmüyor. Deminden buğday tarlalarında yabancı otlar için ilaçlama yapıyorum.” dedi.

Kâh tarım arazilerinde depremin etkilerini gördüklerini dile getiren Türk, ecnebi maden tespiti için incelediğinde tarlaların bile etkilendiğini gördüğünü belirtti.

Türk, “Gâh tarlalarda zelzele dolayısıyla çatlaklar ve yarıklar var. Allah’ın işi. Şehirdekiler belki bilmiyor amma çiftçilik olmasa ekmek bulamazlar, avlu olamaz. Paketlemek herhangi bir madde. Tıpkı şeyler üretmeye çalışıyoruz. Ülkemiz, milletimiz amacıyla uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Besni ilçesine ilişkin Şambayat beldesinde sebze üreten Mahmut Suay bile depremden etkilendiklerini ancak üretimin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Suay, “Hareket oldu amma aynı şekilde maltalık devam ediyor. Banko çalışmamız, üretmemiz gerekiyor. Bu yıl kısaca 8 dönüm yere bahçe ekeceğiz. Biber, patlıcan ve salçalık domates var. Aktif insanlarımız üzere anlamak geçişsiz. İnsanlar mağdur olmasın.” ifadelerini kullandı.

Share: