Depremde yakınlarını kaybetti, acısını tıpkı kenara bırakıp tezgahın başına geçti

– Depremde yakınlarını kaybetti, acısını tıpkı kenara bırakıp tezgahın başına geçti

KASTAMONU – Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra yakınlarını kaybeden öğretim yardımcısı, acısını tıpkı kenara bırakıp tezgahın başına geçti. öğretim yardımcısı, akademisyen ve öğrencilerin üstelik destekleriyle besin ürünleri üreterek, bunları vakumladıktan sonra deprem bölgesine gönderiyor.

Hat üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. “Asrın felaketi” kendisine nitelenen depremlerin ardından itici havanın faal olduğu bölgeye yardımlar sürüyor.

6 Şubat’ta yaşanan depremde Hatay’ın İskenderun ilçesinde yakınlarını kaybeden ve Adana’bile üstelik evlerinde hasarlar oluşan Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alev Sökmen, acısını benzeri kenara bırakarak zelzele bölgesi üzere besin maddesi üretiyor. Kastamonu Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve öğrencilerinde destek verdiği üretimde vakumlanan ürünler, Türk Kızılayı Kastamonu Şubesine teyit edilerek sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi eliyle mevrut talepler konusunda besin maddelerinin üretimi devam ederken, bire bir yardan bile Kastamonu Üniversitesinin yer sarsıntısı bölgesinde gerekseme duyulan malzemelere yönelik yardımları de sürüyor.

Doç. Dr. Alev Sökmen, birlikte akademisyen arkadaşları ve öğrencileriyle birlikte farklı hava şartlarına ve zamana karşı dayanıklı mahsulat olan arık tarhana çorbası, bazlama ve köy ekmeği, elma reçeli, galeta ve kraker kadar çeşitli ürünleri hazırlayarak, deprem bölgesine ulaştırılıyor.

“Mutfakta yaptığımız ürünleri vakumlayarak deprem bölgesine ulaştırıyoruz”

Mutfakta yaptıkları ürünleri vakumlayarak hareket bölgesine ulaştırdıklarını söyleyen Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kürsü Başkanı Doç. Dr. Yalaz Sökmen, “Yer Sarsıntısı felaketini duyduğumuz devir elimizden ne gelir diye niteleyerek düşündüm. Bunun amacıyla ayrımsız bando çalışmalar yapmamız gerektiğini ve şu anda tüm ülkemizde gastronomi mutfak sanatlarına ihtiyaç var. Eşya ve meşrubat hizmetlerine bindi olmamız gerekiyor. İlk etapta bizim yapabileceklerimiz ilişkin bünye ya bile Kızılay ile gelişigüzel imdi dayanabilen ürünler ve ilk gerekseme malzemeleri olan galeta, atlatmak, poğaça kabil ürünleri aceleci bir şekilde üretelim istedik. Derslerimize sabık hafta itibariyle başlamıştık ancak öğrencilerimizle dahi alay malay çalışmamız gerekiyordu. Öğrencilerimizden destek aldık, onlarda nazik benzeri isteyerek bilcümle sınıflarımız, hep öğrencilerimiz büyük benzeri kıvançla mutfağa girdiler. Üretimimizi yapıyoruz. Yaptığımız ürünleri hızlı ayrımsız şekilde soğuttuktan bilahare vakum makinesi ödünç almıştık, vakum makinesiyle hele yaptığımız ürünlerin dayanıklılığını arttırmak amacıyla paketler haline getirdi. Çünkü mütenevvi bölgelere mütenevvi ürünler gidecekti. Bizlerde daha detaylı vadeli kalsın diyerek vakum makinesiyle paket haline getirdik yaptığımız ürünleri. Ego, antrparantez Kastamonu Slow Food gurubunda kayran alıyorum. Buradan dahi Kastamonu’muzun yaş tarhanasını sarsıntı bölgesine gönderebilirsek diyerek düşündük. Zira gözyaşı tarhana pişmeye amade olan tıpkısı çorba çeşidi. Kastamonu Slow Food gurubuyla bağlantıya geçtim. Guruptan üstelik epey çok ihsan geldi bizlere. İlk etapta gözyaşı tarhanayı birlikte vakumlayarak paket haline getirdi. Çünkü albeni almaması gerekiyor, 4 kamer kadar filan buzdolabında saklanabiliyor. Bunları da aceleci aynı şekilde vakumlayarak paketledik. Bunların tıpkı kısmını Kastamonu Slow Food gurubuna teslim ettik. Bu ürünleri Kızılay ile alay malay çabucak yer sarsıntısı bölgesine gönderdik” dedi.

“Kollar amacıyla azık değeri erdemli tarhana ve çölyaklı eşhas içinde glütensiz tarhana çorbası üretiyoruz”

Ayrıntılar için kumanya değeri erdemli tarhana ile çölyaklı kişiler zarfında glütensiz tarhana çorbası ürettiklerini belirten Doç. Dr. Alev Sökmen, “Elan öncesinden çalışmalarına başlamış olduğum tarhana üretimini yapıyoruz. Gine aynı şekilde vakumlayarak gerekseme olduğunda ertelemek amacıyla hazır bulunduracağız. Antrparantez özellikle füru üzere birde çölyaklı şahıslar amacıyla yani glütensiz tarhana çorbası üreteceğiz. Bu konuda çalışmamam vardı. Rızık değerini yükselterek dallar için tarhanalarımızı hazırlayacağız. Gene paket haline getireceğiz. Antrparantez KYK yurtlarına yerleştirilen depremzedeler bulunuyor. Bu afetzedeler zarfında Kastamonu’dan istenildiğinde yiyecek noktasında bindi sağlayacağız. Şu anda eğitime küşayiş verildiği amacıyla öğrencilerimiz namevcut. Birkaç modül akademisyen hocalarımızla tıpkısı işleri yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada gönüllüler olursa onların desteğini bekleriz. İnşallah üretimimizi gönüllüler ile birlikte sürdüreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Kaybettiğimiz yakınlarımızı, acımızı ayrımsız kenara bırakıp depremzedeler üzere dayanıklı besin ürünleri üretiyoruz”

Depremde yakınlarını ve akrabalarını kaybettiğini anlatım fail Sökmen, “Hem eşim ayrımsız zamanda Turizm Fakültesi Dekanı Alptekin Sökmen hocamız, Hatay’ın Erzin ilçesinden. Annemiz Adana’bile yaşıyor. Adana’dahi yıkılan binalar oldu, annemizin birlikte binasında hasarlar oluştu. Bizde sarsıntı bölgesinde bulunup oraya destek olmak istedik fakat Kastamonu’bile birlikte sorumluluklarımız vardı. Dekan hocamız güdük süreliğine kendisi gitti. Dekan hocamızın Hatay’ın İskenderun ilçesinde hayatiyetli hala tarafından yakınları bulunuyor. Dekan hocamız ve ego, görüştüğümüz akrabalarımızın kayıp haberlerini aldık maatteessüf. Antrparantez hareket bölgelerinde tanıdıklarımız, dostlarımızda bulunuyor. Evlerini kaybedenler var. Nedeniyle bizlerde o bölgede olup oradaki insanlarla gelişigüzel acılarına elan çok katılmak isterdik amma Kastamonu’dahi üstelik görevlerimiz var, sorumluluklarımız bulunuyor. O yüzden buradaki sorumluluklarımızı adına vermek zorundayız. Acımızı aynı tarafa bırakıp elimizden geldiğince ve murat olduğu sürece buradaki üretimlerimize devam edeceğiz. Bu dil ile depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara de ivedi şifalar diliyorum, tam ülkemizin başı esen olsun” şeklinde konuştu.

Share: