Denizli marifet… Başbuğ Bilici Işık, Cenup Kore’de Mürekkep Kentler ve Evcil Yönetimler Acun Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık, Birleşmiş Kentler ve Evcil Yönetimler Acun Teşkilatı’nın (UCLG) Güney Kore’nin Daejeon şehrinde düzenlenen Acun Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Ara Bulucu Şehirler İçin Bölgesel Yiğitlik Kuralları Oluşturma: Aracı Şehirler İçin Ati Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Başkan Işık, “Uzlaştırıcı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi aceleten uygulamaya geçirdik ve olması gereken temas tip donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Mürekkep Kentler ve Domestik Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde planlı Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Umumi Heyet Toplantısı, Umumi Kurul Toplantısı ve Acun Konseyi Toplantısı, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Cenup Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilici Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Zenci ile birlikte Türkiye’den 22 belediye başkanı ve divan üyesi ortaklık etti.

“Olması müstelzim seçme makule donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Aracı Şehirler İçin Lehçe Yiğitlik Kuralları Tekvin: Aracı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatörlük yapan Şehremini Işık, “Evcil yönetimlerde özellikle belediye başkanları koyulmak amacıyla divan üyeleri, müdürler ve personel o şehirle kopyalanmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını mutlu etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda biz, Aracı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi anında uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda meydan kayran birçok konunun üstelik bizim kadar ara bulucu şehirler konumunda düzlük alan şehirler ortamında kebir olacağına inanıyoruz. Aracı şehirler, herkesi önemseyen, kırsal kesimle site ortada dirim kalitesini artırmayı amaçlayan, hayatiyetli ayrımsız ati dayamak hesabına çok büyük öneme sahip. Olması müstelzim değme tür donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler olarak yıpranmamış aksiyon sahalarının açılmasından tutun kâin şehri yaşanabilir bir yere ihata etmek üzere bir nice faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun bir nice örneklerini yaşıyor ve bundan sonra bile yaşamaya bitmeme edecek. Kütahya’birlikte toprak kayması durdurduk. 3 yıl öncesine kadar daim göç veren benzeri şehir olan Kütahya, demincek daha çok gençlerini doyurabilen ve toprak kayması yıpratıcı tıpkısı konuma geldi” dedi.

Kütahya’bile İkamet Iri, Mehmetçik Kart ve Alem Iri uygulamaları

Vatandaşın kendine mail olanı domestik idareci yerine kabul ettiğini söyleyen Komutan Işık, “Yerel idarecilik hem çokça latif hem birlikte haddinden fazla zor. Evcil yönetimleri vatandaşımız yürütme makamı namına görüyor ve çözüm bekliyor. belediye başkanı namına hal keşfetmek zorundayız. Tığ birlikte hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın yaşam kalitesi ile zenginlik seviyesini artırdık. Fikirli şehircilik uygulamaları üstüne sonuç 3 yılda çok dokunaklı projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim kabilinden 51 şehremaneti beyninde bir numara olduk. İkamet Kurnaz, Mehmetçik Bilgili ve Hilal Anaç uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Murahhas belediyecilik uygulamalarının birlikte asetat belediyecilik ve zahir konu belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana kısaca 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya bitmeme ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz amacıyla hayırlara açar olmasını diliyorum. Tamlık katılımcıları saygıyla selamlıyorum ve haddinden fazla teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay, Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt Zorluoğlu, Adıyaman Belediye Reisi Süleyman Tığ, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Bataklık, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Mersin, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve sedir üyeleriyle birlikte Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: