Cip alamayınca Karadenizli zekasını konuşturdu

Ordu’nun Altınordu ilçesinde zihayat bir huy tutkunu, cip satın takanak imkanı olmayınca 1998 benzer otomobilini zat çabalarıyla toprak aracına dönüştürdü.

Altınordu ilçesinde canlı 35 yaşındaki Kortej Hıdır, yaklaşık 3 yıl önceki bire bir galeriden 98 analog Tofaş Kartal otomobil satın aldı. Natür tutkunu ve istekli orion olan evli ve 2 bala babası Hıdır, faziletli kesimli ve baskı arazilerde otomobili ile külfet rezerv aracında tebeddülat yapmaya değişmeyen verdi. Aracını yükselterek off-road lastikleri takan ve gâh tebeddülat özne Hıdır, cip alacak gücü olmadığı üzere özlük otomobilinde bu uygulamaları yaptığını, engin görenlerin cip zannederek, foto çektiklerini belirtiyor.

“Cip almaya durumum olmadığı amacıyla aracımı cip gibi kullanmaya başladım”

Otomobilini kestirmece 2 yıldır yerey şartlarına akla yatkın halde kullandığını söyleyen Kortej Hıdır, “Doğayı sevdiğim amacıyla yaylalara çok çıkıyorum. Aracın orijinal haliyle haddinden fazla sıkıntılar yaşadım, aklıma dahi hakeza bire bir aplikasyon geldi. İlk etapta uzlaştırıcı yükselttik ve lastiklerini değiştirdik. Sonrasında görsel şeyler ekledik, bu şekilde kullanıyorum. Tıpkı cip almaya paramız yetmediği amacıyla bu ara bulucu cip kendisine kullanmaya çalışıyorum” dedi.

“Alarga görenler adlı markaların cipi sanıyor, çıkamadığım düzlük olmuyor”

Otomobilin insanların dikkatini çektiğini kaydeden Hıdır, “Motoru şuan üzere otantik, sonuçta yer ara bulucu değil makine ama altı çamura batmadığı sürece gücü dahilinde benim çıkamadığım düz olmuyor. Yolda dahi şuana büyüklüğünde temas iş yaşamadım. Görenlerin tepkisi haddinden fazla fena hâlde, uzaktan yanına gelene kadar bunu ünlü markaların cipleri sanıyorlar. Yanına gelip Kartal yazısını gördüklerinde fark ediyorlar. Fotoğraflarını çekiyorlar” ifadelerine düzlük verdi.

“Ustalar metanetli çok yanaşmayınca aracın çoğu uygulamasını kendim yaptım”

Otomobilin dönüşümünde çoğu uygulamayı kendisinin yaptığına dikkat çekici Meze Hıdır, “İlk aldığımızda altını yükselttirmek istedim amma kimse yapmadı. Ustalar mukavemetli aşkın yanaşmadı. Aracın çoğu uygulamasını kendim, aklım erdiğinde kendi imkanlarım ile yaptım. Piyasa erdemli olduğu için farklı alma şansım dahi bulunmayan, o nedenle benim temas tip işimi görüyor. Haddinden Fazla engebeli araziye elhak sokmuyorum, aracın geçeceği kadar misil olduğu sürece temas tip geçiyorum” şeklinde konuştu. – KALABA

Share: