Çıldır Gölü’nün süvari kızakçıları kar yağışının ardından turistleri dörtnala gezdiriyor

Zeminin kaygan olması nedeniyle turistleri buzla kaplı Çıldır Gölü’nde şen gezdiremeyen kızakçılar, kar yağışının ardından atlarını dörtnala koşturmaya başladı.

Ardahan ile Kars illeri ortada mevcut ve yüzeyi buzla ciltli Çıldır Gölü, kış sezonunda yüzlerce domestik ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Bölgeye mevrut ziyaretçilerin genişlik çokça yeğleme ettiği süvari kızak gezintisinde ise buzun “pencere üzere” olması nedeniyle aksaklıklar yaşanıyordu.

Bölgede iki gündür hareketli olan kar yağışı, atlarını buz üzerinde bayındır koşturamayan ve yağız özlem kalan kızakçıları sevindirdi.

Yöre halkı, rengarenk süsledikleri atlarını, arkasına bağladıkları kızaklarla kar ve bankiz ciltli göl üzerinde dörtnala koşturdu.

Süvari kızakçı Öztürk Durdağı, AA muhabirine, kar yağışına çok sevindiklerini ve çıktı karla kaplı buzda ferah ferah ilerleyebildiklerini söyledi.

“Kar yağışı çok evire çevire oldu”

Bugüne büyüklüğünde ayan buzda kızak sürdüklerini, bunun dahi çokça yumruk olduğunu tabir eden Durdağı, şöyle konuştu:

“Kar yağışı çokça sunturlu oldu. Atlarımızın ayakları daha çok daha aşkın kaymıyor. Tığ dahi bunun keyfini çıkarmaya başladık. Ince süredir bu andaç bekliyorduk. İlgi üstelik haddinden fazla arttı. İnsanlar içki kabil buzda yürüyemiyorlardı çünkü çok ağırlık oluyordu. Örneğin biz haddinden fazla zorlanıyorduk. Deminden vatandaşlar ferah ferah alana gelip gezebiliyorlar. Şu an Çıldır Gölü’nün artık keyfini çıkarıyorlar.”

Süvari kızakçı Hesap Cezire dahi kar yağışının işlerini kolaylaştırdığını anlattı.

Atın buz üstünde durmakta külfet çektiğini dile getiren Ada, “Çünkü meydanda buzda çivili nalça bile olsa atlama beygiri zorlanıyor. Ancak deminden kar buza yapıştı ve bizim için çokça mebzul oldu. At dahi rahatlıkla müterakki oluyor. Us buza yapışması bizim değme ahit işimize gelir.” diye konuştu.

Share: