CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Cümbüş Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Belirlemek Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz ruh verilmesi üzere kurulması planlanan tarih enerjisi santrali için Şanlıurfa’ya mesai ziyareti gerçekleştirdi. Akış, 2 İlk kere Şanlıurfa’üstelik ifşa etmek isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde zirai sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Alt Bina Projelerinden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Akış, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan sıra enerji santrali ile ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Ermiş Aydınlık ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Atak, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, erke tarım, enerji azık. Herhangi Bir şeyin içerisinde var. Ümranlı toplumlar enerjiye ulaşmak amacıyla mücadele eder. Biz bile enerjiyi bir anne adam hakkı adına biliyoruz. Bunun üzere savaş ediyoruz. Erke olmazsa tarım olanaksız, erke olmadan sanayi çarkları dönmez. İşin sunu cesim tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bire bir Türkiye ile karşı karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Parti iktidarı? Enerjiyi zaten bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere tasdik olmuş, erke lobilerine kendisini bağlamış. Hep dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz ulu alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası cümle bağımsızlık hedefimiz üzere etkin bire bir partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla teadül, hak bozulup orta gelirli sınıfı bulunmayan ettiniz.  Tarım, iktidarın kusurlu politikaları ile bitirildi. Fellah maalesef çok pres durumda. Zaman hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, hayatiyet faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çokça değil, güdük biraz sonraları bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay önce Şanlıurfa’bile çiftçilerimize tarımsal sulamada beğenilen elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise benzeri sene geçmeden zirai sulamaya bindirim üzerine zam yaptılar.  Zirai sulamada mergup elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzdelik 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji politikası siyasi bire bir tercihtir. Bizim siyasi tercihimiz sizden yana. İktidarın DÜRÜST Parti’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında rastgele 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği için kesildi. Bu nitelik bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize destek vermek namına, ithal azık ürünlerini almayı yeğleme etti.

10 sene evvel Türkiye’üstelik seçme 70 kişiye 1 dikici düşüyordu; bugün 1 dikici başına 170 can düşüyor.  2022 yılı itibarıyla mukayyet ekinci sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP adına ülkemizde tarımı gine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi dahi köylümüzü dahi gene milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çok oylumlu aynı noktaya haiz.

Şanlıurfa’da 2021-2022 yılları ortada erke sorunlarına kapalı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı üzere 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzdelik 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda zayıf arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda cılız rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzde 70. 800 bin dekar alanda zayıf yasmık yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60. 300 bin dekar alanda zayıf buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kısaca yüzdelik 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE TEMAŞA ETMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI ŞIŞMAN BUHRAN GİBİ YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim mesail YANLIŞSIZ Parti iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, enerji buhranından kaynaklı sorunlar. Bunlar çözülemez miydi? Kesme çözülebilirdi. Bu bir yeğleme meselesidir. İktidar bizdeki krizle geçindirmek yerine daima Avrupa’bile yaşananları güya büyük benzeri kriz yaşanıyormuş üzere yansıtıyor. Türkiye’de besin enflasyonu yüzde 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu büyüklük yüzdelik 15.

Güneydoğu Rum Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin majör projelerinden biri. Hep ekilebilir toprak kısaca 3,2 milyon hektar araziyi havi aynı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel yaklaşık 7,6 milyon insanın aksiyon bulacağı civar tanıdık tıpkı proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık dirimlik elde edilecek ve ayrıca 3,5 milyondan fazla insana iş sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabahleyin hasat edilen tüvana meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Ne oldu? Şanlıurfa dahi kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Havalimanı nesir edildi. Ancak 1 kilogram işaret gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine uygunsuz tevzi şirketlerinin hareket hakları tahrip edilecektir. Bu da sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına neden oluyor.

Gündüz enerjisi santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, almaşık vazıh kanallar konusunda tarih panelleri kurulup hem yer tasarrufunu ulaşmak hem üstelik yıldızlı kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve tarih panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimum enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, almaşık atıl arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ SUDAN UCUZ VERECEĞİZ”

Akıbet adına, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız bulunan.  Müteşebbis izzet modeliyle amme öncülüğünde sıfır bürokrasiyle sıra enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’birlikte gâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra yerey ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk kez Şanlıurfa’birlikte izah etmek isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde zirai sulamada geçer elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız. Bunu pekâlâ yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak zirai sulama tarifesinde tenzilat yapacağız. EÜAŞ halihazırda gergin elektriği şirketlere satıyor. Biz haleldar elektriği çiftçimiz üzere kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan kullanmak amacıyla kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki gün enerji santralleriyle tarımsal sulamada geçer not elektriği meccani vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki gündüz enerjisi santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan çalmak amacıyla çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile azık güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu reva değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: