CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk: “Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde Yapılan Yolsuzluk Tutum Edilen Rakamın Çok Üzerinde”

KEMAL ITIBAR ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Büyük Abbas Ertürk, Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde yapıldığı öne sürülen 5 milyon teklik yolsuzluğun anket raporlarına yansıdığını söyledi. Ertürk, “Aksaray Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi’nde yapılan yolsuzluk ve tutkun, adisyon edilen rakamın çokça üzerinde. Yol pulundan tutun da lüzum görevine kadar gelişigüzel yerden kendilerine hisse çıkarmışlar” dedi.

Uca Abbas Ertürk, zaman düzenlediği matbuat toplantısında, Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde müteveccih yöntemsizlik soruşturmasına ilgili açıklamalarda bulundu. Ertürk, “Aksaray Terbiye Araştırı Hastanesi’nde yapılan yöntemsizlik ve vurgun, tutum edilen rakamın çok üzerinde. Öğün pulundan tutun üstelik lazım görevine kadar herhangi bir yerden kendilerine behre çıkarmışlar” diye niteleyerek konuştu.

“BILI YAPILMASAYDI SORUŞTURMA BAŞLAR MIYDI”

Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması üzere Aksaray Valiliği tarafından, İl Afiyet Müdürlüğü ve İl Defterdarlığı’na üzere mir verildiğini, gelişigüzel iki kurumun hazırladıkları ön tetkik raporlarını valiliğe doğrulama ettiğini, Aksaray Valiliği’nin iddiaların mufassal tıpkısı şekilde incelenmesi Keyif Bakanlığı’ndan müfettiş kâm ettiğini söyledi. Ertürk, bu tetkik bitmeme ederken Aksaray’daki yerli bire bir malumat sitesinden yayınlanan “Üzeri kapatılmaya mı çalışıyor” kanun maddesi üzerine harekete sabık Aksaray Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın Aksaray Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü’ne abece yazarak konuyla ilgilendiren tıpkı soruşturma yapılıp yapılmadığını sorduğunu anlatan Ertürk, “Yerel tıpkı marifet sitesinde yayınlana bu kenar yazsısı olmasaydı müddeiumumilik anket başlatır mıydı diye düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Sağlık Bakanlığı müfettişi Özcan Altuntaş’ın Aksaray’a gelerek yöntemsizlik iddialarını incelediğini ve bire bir anlatım hazırladığını nâkil Ertürk, “Müfettişin hastanede yapmış olduğu incelemenin peşi sıra, valiliğinin yöntemsizlik ve yöntemsizlik soruşturması için bilgelik talebinde bulunduk. Irade üzerine Aksaray Valiliği, üç cilbent dosyayı Esenlik Bakanlığı Denetim Kurulu’na konfirmasyon etti. Nezaret, incelemenin yetişmeyeceğini söyleyerek valilikten civar incelemeyi incelemeye çevirme talebinde bulundu. Henüz sonraları valilik, bakanlıktan gelen bu talebi reddetti” dedi.

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın belgeleri doğrulama etmesi üstüne Aksaray Valiliği’nin birçok isimle ilişik soruşturma izni verdiğini bunun üstüne savcılığın konuyu Konya Mıntıka İdari Mahkemesi’ne taşıdığını anlatan Ertürk, “Sanırım savcımıza deliller, ifadeler ve raporlar sıkı gelmiş ki kararı Konya Havza İdari Mahkemesi’ne taşıyarak konuya itiraz ediyor” diye konuştu.

“KOSKOCA SAYRILAREVI SANIK KONUMUNDA YARGILANIYOR”

Ertürk, “Aksaray Terbiye Araştırı Hastanesi’nde yapılan yolsuzluk ve zayıf, hesap edilen rakamın haddinden fazla üstünde. Defa pulundan tutun üstelik icap görevine büyüklüğünde her yerden kendilerine nasip çıkarmışlar” dedi. Hastanenin cihaz ve ekipman itibarıyla sorumlu kişinin esas mesleğinin marangozluk olduğunu, amcası olan Beceri Hizmetler Müdür Muavini sayesinde bu işi yaptığını ve nezaret müfettişinin bu duruma göz yumduğunu öne süren Ertürk, “Bu şahıs, icap görevini yeğeni Sedat Baydar ve birkaç arkadaşına vermiş. Sayıştay raporları var. Hastanede etibba hariç kimesne gerek ödemesi alamaz ama bu arkadaşlar alabiliyor. Butlan olduğunu defterdar raporu onaylıyor, fakat vekillik müfettişi ‘burada benzeri yöntemsizlik bahis konusu değildir’ diyor” dedi.

Müfettiş raporundaki ‘Kablo tükenebilen bir malzeme olduğu amacıyla biz bunun alınıp alınmadığını bilemeyiz’ tespitine dahi reaksiyon gösteren Ertürk, “Bir memurun, bir kişinin tek başına yapabileceği benzeri yöntemsizlik değil bu. Koskoca Aksaray Terbiye Araştırma Hastanesi bire bir maznun konumunda yargılanıyor. İl Afiyet Müdürlüğü bu olayın neresinde? Eğer ki tıpkısı sorumluğu var ise bu konun yeniden incelenmesini ve araştırılmasını rica ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

HASTANE KİMSEYE BORCUNU ÖDEMEDİĞİ İÇİN PİYASADA ESNAF BULAMADIKLARINDAN DOLAYI PATIKA LİSESİNDEN RİCA ETMİŞLER”

Hastanenin ihalesiz ve veresiye yaptığı alımlara bile reaksiyon gösteren Ertürk, şunları söyledi:

“Aynı firmadan 50 bin 320 lira bire bir perde alışverişi, ihtiyat kıvılcım firmasından 45 bin 536 teklik rezerv parça alımı, bilgisayar firmasından 789 bin 915 teklik, bire bir başka bilgisayar firmasından ise 278 bin 625 TL kartuş üzere malzeme alımı, Martir Çetince Güdücü Lisesi’nden 475 bin tutarında orostopolluk yapımı gibi birçok alım yapılmış. Şifahane kimseye borcunu ödemediği üzere piyasada esnaf bulamadıklarından ufuk devletin kurumundan, iz lisesinden dilek etmişler. Onlar bile yeniden ihalesiz şekilde o işi yapmış. Göz ve bölüm malzemeleri satan tıpkısı firmadan 38 bin 394 lira, tıpkısı erke firmasından 151 bin 722 lira müşteri ve asayiş sistemi alışverişi yapılmış. Bütün nicelik, bugünün parası ile 270 bin dolar ediyor, o da zaman 5 milyon TL’ ye istikbal ediyor. Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzlukların açığa çıkartılması için çalışan Aksaray Valiliği’ne buradan teşekkür ediyorum.”Share: