Çağ, rüzgar ve jeotermal enerjiden faydalanarak binalarda enerji tasarrufu seçmek kabil

Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Göksal Özbalta, devir, jeotermal ve rüzgar enerjisinden faydalanıp binaların “erke etkin” şekilde düzenlenerek şişman miktarda enerji tasarrufu sağlanmasının benzer olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özbalta, Trakya Üniversitesince (TÜ) planlı bir çalıştaya akmak amacıyla geldiği Edirne’da, AA muhabirine, Türkiye’deki hep enerjinin yüzde 40’ından fazlasının binalarda kullanıldığını rapor etti.

Binalarda geçer not enerjinin nazik kısmının müstehase yakıtlardan elde edildiğini anımsatan Özbalta, bu durumun iklim krizini ve kasaba sorunlarını birlikte getirdiğini dile getirdi.

Çevreyi arkalamak ve erke tasarrufu nail olmak için “enerji hareketli” binaların yaygınlaşması gerektiğine dikkati calip Özbalta, “Hep acun ülkelerinde bu şuur gelişmekte. Rate enerjili belde dostu binalar, müstehase yakıtlar adına enerjinin nazik kısmını yenilenebilir erke kaynaklarından elde mesabe. Enerjisini rüzgar, zaman ve jeotermal enerjiden karşılayarak henüz birkaç şekilde atmosferi kirletir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Özbalta, bakir tasarlanan binalarda erke etkinliğinin ayn uğrunda tutulduğunu, bulunan binalarda üstelik yapılacak düzenlemelerle erke tasarrufu sağlanabileceğini vurguladı.

Binalarda önce alınacak önlemin cazibe olduğunu anlatan Özbalta, şunları kaydetti:

“Bununla beraber güneş enerjisinden yararlanma olanakları değerlendirilmeli. Ülkemizde Ege ve cenup bölgelerde ruz kolektörleri kullanılmak ve hamam su elde edilebilmektedir. Esasen çalımlı kolektörlerle ısınmaya katkı sağlanabilir. Tarih enerjisinden faaliyet enerjisi elde edilen fotovoltaik paneller vardır, onların çatıya ya de cepheye konmasıyla enerji üretimi yapılabilir.

Biz alelumum sanayi makule rüzgar güllerini biliyoruz ama çatıda veya bahçede kullanabileceğimiz ocak tipi adını verdiğimiz rüzgar gülleriyle de saf enerjiden takip etmek mümkündür. Bulunduğunuz bölgeye göre jeotermal enerjinin kullanılması dahi olabilir oluyor. Çağ, rüzgar ve jeotermal enerji ülkemiz açısından inanılmaz ayrımsız potansiyel barındırmakta. Bunları mimariyle binalara bütünleşmiş ederek saf enerjili binalar tefekkür etmek benzer. 1 kilovat gücünde yaklaşık 4 fotovoltaik panel ile 3 yabanlık ayrımsız ailenin ruh enerjisi karşılanabiliyor. Tabiatıyla ki bu ülkelerin bulunduğu konuma ve ruz ışınım şiddetine bakarak değişiyor. 2 metrekarelik gün kolektörüyle hamam akarsu elde edilebiliyor.”

Özbalta, Türkiye’nin bulunduğu enlemler itibarıyla devir enerjisinden ikinci derecede yararlanabilen aynı konumda olduğunu sözlerine ekledi.

Share: