Burhanettin Bulut’tan Icra Vekili Kurum’a: “Adana Belkili Bir Hareket Felaketine Amade Mı?”

CHP Adana Mebus Burhanettin Keder, marifet insanlarının Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinin ardından Adana’dahi birlikte analog büyüklükte bire bir deprem riski olduğu uyarısı yaptığını belirterek, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum’a “Adana beklenen bir deprem felaketine hazır mı? Adana İl Kıran Risk Azaltma Planı’ndaki 2 ayrı büyüklükteki sarsıntı senaryolarına göre ne hazırlıklar yapılmıştır” diyerek sordu.

CHP Adana Saylav Burhanettin Bulut, Adana’de olası aynı depremi Meclis gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bulut, marifet insanlarının Kahramanmaraş ve Hatay’da art arda meydana mevrut yıkmacı depremlerin arkası sıra Adana’dahi bile benzer büyüklükte benzeri zelzele riski olduğu yönündeki uyarılarda bulunduğuna dikkat çekti. Bulut, önergesinde şunları rapor etti:

“Kahramanmaraş merkezli depremlerin Adana’birlikte yıkıma ve can kaybına öğün açması şehrin depreme hazır olup olmadığı konusunda endişeleri artırmaktadır. Adana Valiliği İl Evgin Buut Müdürlüğü yoluyla 2021 yılında hazırlanan Adana İl Kıran Riziko Kısıntı Planı’nda, Adana ve çevresinin depremsellik bakımından oldukça aktif bire bir toprak olduğu, dünyada meydana mevrut depremlerin yıkıcı ve yeryüzü fazla azrail olanlarının kebir bire bir kısmının bölgede meydana geldiği kaydedilmektedir. Adana İl Afet Risk Kısıntı Planı’nda meydana gelen bu depremlerin sonucunda iri can kayıpları olduğuna, bir nice şehrin yıkıldığı ve nehirlerin yatak değiştirdiğine, bölgedeki sismik aktivitenin erdemli olduğuna, bölgedeki tektonik hareketlerin günümüzde bile devam ettiğine bel edilmektedir. Adana’bile yaşanan arz büyük depremin 1998 yılında form üssü Ceyhan olan 6,2 büyüklüğündeki 145 kişinin öldüğü ve 10.675 binanın okkalı hasar aldığının rapor edildiği raporda, ‘Geçmişte ve mail tarihlerde Adana ve çevresinde yaşanan sismik etkinlik, ilin deprem açısından risk altında olduğunu göstermektedir’ denilmektedir.

“6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ BİR DEPREMİN CEYHAN, YUMURTALIK VE SEYHAN’I ETKİLEYECEĞİ BELİRTİLMEKTEDİR”

Planda, Adana’dahi yaşanacak muhtemel depremlere de düz verilmiştir. Buna bakarak, Ceyhan’üstelik vadi kayran Misis Fayı’nın kırılması sonucu oluşacak 6,5 büyüklüğündeki bir depremin Ceyhan, Mebiz ve Seyhan’ı etkileyeceği belirtilmektedir. Yapılaşma, dayanak özellikleri, sıvılaşma, jeolojik çatı, yerleşim açısından kusurlu kayran seçimi, geriden geriye ve denetimsiz yapılaşma, geçer not gereç ve denetimsizliğin depremin afete dönüşeceği uyarısı yapılmaktadır. Depremde içmece suyu, şebeke, doğalgaz hatlarının birlikte Tepebağ, Ceyhan, Mebiz, Ceyhan bucak bölgeleri, Yakapınar, Müminli, Doğankent, Abdioğlu, Yüreğir ve Seyhan’ın cenup kesimlerinin zarar görebileceği öngörülmektedir. Karataş’ta meydana gelebilecek 7,4 büyüklüğündeki beklenen tıpkısı tsunami depremden ise Yumurtalık, Karataş mahalleleri, Mebiz OSB, sanayi siteleri, içme suları, afiyet ve Seyhan’bile mevcut bir iki katlı gecekondu bölgelerin etkileneceği kaydedilmektedir.

Endişe, Kurum’a şu soruları yöneltti:

“AKIBET 20 YILDA ADANA’DA BIRÇOK BİNA İMAR AFFINDAN YARARLANMIŞTIR?”

“Adana olası aynı zelzele felaketine hazır mıdır? Adana İl Kıyamet Risk Tenkis Planı’ndaki 2 ayrı büyüklükteki sarsıntı senaryolarına göre hangi hazırlıklar yapılmıştır? Adana’üstelik yapılara ve destek analizlerine müteveccih temas risk tayin çalışması yapılmış mıdır? Adana’bile birçok riskli çatı bulunmaktadır? Akibet 20 yılda Adana’bile kaç çatı mamure affından yararlanmıştır?”

Share: