Boğulma tehlikesi geçiren çocuğun kalbi durdu, hastanede hayata döndürüldü

Aksaray’da serinlemek için arkadaşları ile gelişigüzel inşaat temelinde biriken suda gark tehlikesi geçirdikten sonradan kalbi duran 15 yaşındaki yavru hastanedeki müdahaleyle hayata döndürüldü.

Olay, İstiklal Mahallesi Özgürlük Caddesi’ndeki benzeri inşaatın temelinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bire bir süre geçmiş yapım firması eliyle bina olmak üzere kazı yapılan temelde bozuk bataklık arazisi olması dolayısıyla su birikintisi oluştu. Adeta havuz görünümü alan ve tahminî 2 metre suyla dolan inşaat temelinde çalışmaların durmasını fırsat bilen İhsan Delicesine (15) arkadaşları ile serinlemek için suya girdi. Suda arkadaşları ile kıpırdamak isteyen İhsan Delimsirek nagehan çırpınmaya başladı. Sudan çıkamayan Mecnunca’i gören arkadaşları çevredeki vatandaşlardan yardım istedi. Arkadaşlarının müzaheret çağrısı ile olay yerine gelen vatandaşlar durumu 112 Evgin Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üstüne fenomen adına Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, İl Afet Evgin Format (AFAD) Su Şeş Arama-Kurtarma ekipleri, Millî Medikal Istirdat (UMKE) ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Güdük sürede görüngü yerine mevrut itfaiye aracı ve AFAD ekipleri suya girerek çocuğu akışmaz ve bilinci tutkun kendisine buldu. Acilen sudan çıkarılan çocuğa ilk engelleme fenomen durumunda mevcut afiyet ekipleri yoluyla yapıldı. Ardından ambulansla Aksaray Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine kaldırılan İhsan Delimsirek burada yapılan müdahaleyle hayata döndürüldü. Tedavi altına alınan çocuğun keyif durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Duran kalbi ilk müdahaleye yanıt verdi

Aksaray Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Ivedili Servisi CPR Animasyon Ünitesine getirilen çocuğun kalbinin durduğu tespit edilince doktorlar animasyon müdahalesine başladı. CPR Ünitesinde yapılan 45 dakikalık müdahaleye karşılık veren çocuğun kalbi yanıt verdi. Henüz sonraları Tomografi servisinde müdahalesi bitmeme eden İhsan’ın Yavru Alçak Hizmet Servisine yatışı yapıldı. Olayla ilişkin soruşturma başlatıldı. – AKSARAYShare: