Bitlis gündem haberleri | Bitlis’in tarihi silüeti “Dereüstü Islah Projesi” ile ortaya çıkarılıyor

Kervanların geçiş güzergahında olması dolayısıyla birçok kervansaray, güreşçi köprüsü, konak ve hamamın düz yazı edildiği Bitlis’in, çarkıt tarihi silüetini kazanması için başlatılan “Dereüstü Islah Projesi” devam ediyor.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bitlis’in tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve yıpranan tarihi yapıların turizme kazandırılması üzere “Dereüstü Islah Projesi”ni hayata geçirdi.

Bu kapsamda, kestirmece 6 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyetin izlerini taşıyan kentte, önceki etapta Bitlis Deresi’nin üstüne ve çevresine nesir edilen ruhsatsız yapılar yıktırıldı.

Bu çalışmayla yıllardır gizli artan tarihi 10 güreşçi köprüsü ile Behiye Cami, Kâmil Hamamı ve Hazo Hanı kabil çarkıt yapılar, çevrelerindeki yapılardan arındırılarak henüz görünür ayla getirildi.

Birçok etapta çalışmanın yürütüldüğü kentte, bire bir yandan Bitlis Deresi ıslahat edilirken tıpkısı taraftan birlikte tarihi güreşçi köprüsü ve ayrıksı yapıların restorasyonuna başlandı.

Zemini beton, etrafı ise taş duvarlarla örülen derenin kenarına yavru baziçe parkları, gidiş yolu ve dinlenme alanlarının bulunduğu ulus bahçesi nesir ediliyor.

???????Projenin tamamlanmasıyla tarihi yapıların aynı hep yerine kentin turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Vali Oktay Çağatay, AA muhabirine, sabık yıl ağustos ayında Bitlis Deresi’ndeki düzelti faaliyetlerine başladıklarını söyledi.

Bu kapsamda dere üzerindeki imara yeraltı yapıların kaldırıldığını, ardından birlikte projeyi uygulamaya başladıklarını anlatan Çağatay, dere içini hem tabi yapıya hem da tarihi dokuya uygun şekilde restore edeceklerini vurguladı.

Dere kenarında kavim bahçesi mensur ederek vatandaşları eke aynı alana kavuşturacaklarını tamlayan Çağatay, şunları kaydetti:

“İmara ters binalar ortadan kalkınca o bölgede çokça sayıda tarihi yapı ve 1500’lü yıllardan kalma 10 tarihi köprümüz ortaya artık. Bu köprüleri, tarihi hamamları ve hanları restorasyona aldık. Bu sene köprülerin restorasyonunu, öz üstündeki reform ve millet bahçesi projelerimizi bitireceğiz. Bitlis, 6 bin almanak bir site. 2 bin 500 yıllık tıpkı kaleye, kervansaraylara, hanlara, medreselere ve onlarca tarihi esere sahibiz. Dereüstü Islah Projesi onları çokça dolgunca şekilde görmemizi sağladı. Bunları restore ediyoruz. Sokak sağlıklaştırma faaliyetleriyle kâin çağcıl binaları de tarihi yapıya makul ayla getiriyoruz. Bitlis’i aynı gün şehri haline getirmeye çaba ediyoruz.”

Share: