Bitlis gündem haberleri… “25. Adilcevaz Koz Festivali ve Hars Etkinlikleri” düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Kaymakamlık ve Belediye aracılığıyla “25. Adilcevaz Koz Festivali ve Firez Etkinlikleri” düzenlendi.

Şehremaneti Meydanı’nda meze yürüyüşüyle başlayan etkinlikte, imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Etkinliğe katılan Ilçebay İsmail Çipo, şehirlerin kendine özgü kimliğinin, dokusunun ve kültürünün olduğunu söyledi.

Bu kültürlerin tanıtılmasının önemine meni eden Çıpa, şöyle konuştu:

“Şehremaneti başkanımızla Adilcevaz’ın kültürünü, misafirperverliğini ve dünyaca ünlü cevizini tanıtmak amacıyla yıllardır yapılan koz festivalinin 25’incisini baştan yapmaya karar verdik. Bu kapsamda kültürel etkinlikler, dernekevi yemekler, cevizle müteallik konferanslar, aşıkların atışması, konserler ve vahi fişek gösterisiyle bu etkinliği tamamlayacağız. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.”

SELIM Tümen Bitlis Milletvekili Cemal Taşar da Adilcevaz’ın sadece Bitlis’in değil, Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin ayn bebeği ve incisi olduğunu belirtti.

İlçenin doğasıyla, gölleriyle, yüksek dağlarıyla çokça pir olduğunu tabir eden Taşar, “Bütün bunların bilinciyle Adilcevaz’ın tamamına harıldamak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Koz festivali ve kültürel etkinliklerimiz Adilcevaz’ı vakit kaybetmeden Türkiye’ye değil birlik dünyaya tanıtacak kadar eşsiz aynı hazinedir.” dedi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise “Adilcevaz tıpkı çağ, hars ve turizm şehri. İlçemizde Selçuklulardan kalma Ulu Cami ve Osmanlı eseri Zal Ağır Camisi var. Adilcevaz saklı benzeri behişt. Van Gölü sahilleri büyüleyen güzellikte. Herkesi bu güzellikleri görmeye bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Adilcevaz cevizi, ceviz reçeli, ceviz bahçesi ve ceviz fidesi yetiştiriciliği alanlarında dereye girenlere ödüller verildi.

Gün Doğusu Deniz Derneği’ne örgen dalgıçlar, etkinlik kapsamında Van Gölü’nde 24 metrekare kadar Türk Bayrağı açtı. Cemiyet Başkanı Cumali Birol, gölde çıkarılan bayrağı milletvekili Taşar’a arz etti.

Etkinlik, Adilcevaz El Eğitimi Merkezi’nde “Ceviz ve Ceviz Yetiştiriciliği” konferansıyla bitmeme etti.

Share: