BİSİKLETLİLERİ YAŞATALIM? SLOGANIYLA İSTANBUL’DAN, DİYARBAKIR’A AYAKLIK ÇEVİRİYOR

İSTANBUL’dan, ‘Bisikletlileri yaşatalım’ sloganıyla yola sâdır ve bisikletiyle 1.5 maaş aynı sürede 2 bin 500 kilometre kat bitirme ederek Diyarbakır’a gidecek olan Fert Niyazi Bad (26), Edirne’nin Keşan ilçesine ulaştı.

Trafikte bisiklete özen kısaltmak ve farkındalık yapmak üzere bisikletiyle İstanbul’un Eminönü semtinden 9 ekim günü Diyarbakır’a başvurmak amacıyla yola çıkan Fert Niyazi Rüzgâr, bugün Edirne’nin Keşan ilçesine ulaşarak, koyuverme verdi. Rüzgâr, burada Keşan Saros Huy ve Spor Derneği (SARDOS) Başkanı Faruk Eker ve topluluk üyeleri eliyle karşılandı. Fert Niyazi Bad, İstanbul’dan başlayan bu turun amacının bisikletlileri yaşatmak olduğunu belirterek, ‘Toplumda ve karayollarında bisikletin bire bir vasıta olduğunun farkındalığını yükseltmek amacıyla İstanbul’dan, Trakya, Iye, Akdeniz ve oradan Diyarbakır’a gideceğim. 2 bin 500 kilometre boyunca bisikletçi arkadaşlarımla dayanışmayı arttırıp, bisikletli ölümlerine bedel birlikte harekete edeceğiz. Bu gezi 1.5 ay büyüklüğünde sürecek. Çifttekerci arkadaşlarımızla diyalog kurmanın yanı sıra bir bile bisiklet üstünde kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anarak ailelerinin boydak olmadıklarını da göstermeye çalışacağız. Bisikletin farkındalığını arttırmakta aynı değişik amacım diyebilirim’ dedi.

‘BİSİKLETTE, KARAYOLLARI YÖNETMELİĞİNE BAKARAK BİR ARAÇTIR’

Trafikte bisikletlilerin hareketli şekilde 10 yıldır olduğunu rapor fail Rüzgâr, ‘Ancak Türkiye’birlikte lazım ilgi gösterilmiyor. Tabii namına bisikletin toplumda ve insanda kabulü gerekiyor. Trafikte şöyle tıpkısı ağırlık var, balaban vesile süfli aracı görmüyor. Çiftteker trafikte sunma beribenzer anahtar olduğu üzere genelde trafikte bulunmayan sayılıyor. Anne amacımız buna karşı akmak. Trafikte bisikletinde var olduğunu göstermek. Bisikletler de araçtır ve trafikte seçim gereği üstelik vardır. Tığ Avrupa’daki yasaları inceledik acaba artık ceza mı var. Amma Avrupa’de çıktı zihin var. Üste Türkiye’deki kimi yasalar Avrupa’ya göre elan caydırıcı. Ama Türkiye’dahi zihin olmadığı için çiftteker tıpkısı kurgu yerine görülmüyor. Kazada ölse birlikte, ‘o trafikte ne işi vardı, olmaması gerekiyordu’ kabil sözlerle karşılaşıyoruz. Oysa bisikletin yeri de trafiktir. Bisiklette, Karayolları yönetmeliğine bakarak benzeri araçtır? diye niteleyerek konuştu.

‘BİRÇOK BİSİKLETLİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRİYOR’

Keşan SARDOS Derneği Başkanı Faruk Eker de, Birey Niyazi Bad’ın düzenlediği turu desteklediklerini dile getirerek, ‘Çok iyicene tıpkısı proje için yola hamiş. ‘Bisikletlileri yaşatalım’ projesi adı altında amiyane haddinden fazla ihtiyacımız olan ayrımsız konuya eğinik. Rastgele yıl bir nice bisikletli trafik kazalarında maatteessüf yaşamını yitiriyor. Bizde bisikleti yaşam biçimi haline getirmiş bire bir dernek olarak temas ant bunun balaban sıkıntısını yaşıyorduk. Bisikletin altyapısı ülkemizde mecmu namına oluşmadığı üzere, derrace yolları olmadığından etraf ve gayrı karayolu araçları bisikleti benzeri yağız taşıtı üzere algılamadığından ufuk bu duygusal kayıpları yaşanmaya bitmeme etmekte. Aslına bisiklette tıpkı karayolu taşıtıdır ve gidiş geliş kanununda yeri vardır. Aynı sair motorlu araçlar kabil bisiklette karayollarını istimal hakkına sahiptir. Bu nedenle arkadaşımızın yaptığı bu manidar çalışmaya tığ birlikte bindi veriyoruz? ifadelerini kullandı.

Fert Niyazi Rüzgâr, geceyi Keşan’dahi geçirdikten sonraları ferda yola çıkma.

Share: