‘BES fonları teferruatlı vadede enflasyonun üstünde kazandırıyor’

Türkiye Sigorta Birliği’den (TSB) yapılan açıklamada görüşlerine vadi sunulan Atilla Benli, 19 yılda balaban başarılara imza atan Ferdî Emeklilik Sistemi’nin (BES) akla mevrut evvel artırım araçlarından biri olduğunu söyledi.

BES’in kurumlu bire bir tasarruf aracına dönüşmesinde ayrıntılı vadeli envestisman enstrümanları ortada BES fonlarının ilgi alımlı getirilerinin ve devletin sisteme olan fideist ile eskimemiş teşvikler sunmasının racon oynadığını belirten Benli, 2023 yılı sonu üzere belirledikleri 17 milyon murahhas ve 500 milyar TL kaynak büyüklüğü hedefini daha birlikte ercecik yakalayabileceklerini vurguladı.

Benli, BES’mağara, katılımcıların orta ve detaylı vadeli envestisman yapmasını destekleyen ve riziko profillerine akla yatkın fonları yeğleme etmelerine imkân sağlayıcı tıpkısı hususi tekaütlük sistemi olduğunun altını çizerek, emeklilik döneminde refah kaybını gölge etmek amacıyla tasarruf fail katılımcıların gelişmemiş vadeli getiriler adına, BES’mağara ince vadeli getirilerine odaklanmalarının önemini hatırlattı.

“BES’te teferruatlı vadeli envestisman kazandırıyor”

Tekaütlük yatırım fonlarının sağladığı kazançlara bakıldığında, fonların enflasyonun üstünde bir nema sağladığını aktaran Benli, BES’in, dünyada bir sıfır teşviklerle anadan görme artırım araçlarından ayrıştığını vurgulayarak, “Gelişigüzel kalem risk profiline makul fonun bulunduğu sistemde kısa vadeli envestisman tercihleri iktisadi dalgalanmalardan etkilenebilse de teferruatlı vadeli fonlar yardımıyla kırıcı kazanımlar elde edilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Benli, sistemin teferruatlı vadeli yapısına akla yatkın tercihlerin katılımcıları koruduğunu ve birikimlerini gösterişli anlamda büyüttüğünü vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“BES’te etraflı süre küsurat kesin kazanıyor. 5 ve 10 yıllık dönemlere bakıldığında, tekaütlük yatırım fonlarının averaj getirisi, TÜFE ve BIST-100 endeksinden elan faziletkâr. 2022 sene esasen itibaren ise meydan gelişmeleri çerçevesinde BES fonlarının ağırlıklı averaj getirisi 26 Ağustos 2022 itibarıyla yüzde 34 civarında. Tahminî 8 aylık dönemde, hele aksiyon ağırlıklı emeklilik fonları başarılı performans sergiledi ve yılbaşından bu yana yüzdelik 74’e mümasil ürem sağladı. Öte yandan, 26 Ağustos 2022 itibarıyla BES fonlarının ağırlıklı ortalama getirisi, geçtiğimiz yılın ayrımsız dönemine nazaran yüzdelik 78 civarında gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine bakarak hisse senedi ağırlıklı fonların getirisi ise yüzde 120’yi aştı.”

 “BEFAS ve robotik icraat sistemi büyütüyor”

1 Orak Ayı 2021’bile hayata sabık BEFAS ile alay malay, katılımcıların BEFAS’ta sunulan cemi tekaütlük şirketlerinin fonlarına aracısız erişip, birikimlerini istedikleri fonda yatırıma yönlendirebildiklerine değinen Atilla Benli, “BEFAS’ın hayata geçmesi ve robotik uygulamaların kullanımının yaygınlaşmasıyla 2019 yılından bu yana kaynak dağılımı değişikliği hakkının kullanma oranı istikrarla artarak yüzdelik 21’e yükseldi. Görüntü bozgun değişikliği hakkının yılda 6’dan 12’ye çıkarılmasıyla katılımcılarımız, birikimlerini gelişen etraf dinamiklerine uygun adına değişik fonlara yönlendirebiliyorlar. Bu sayede BES katılımcılarının memnuniyetlerinin da katlanarak arttığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

BES’li olmanın birçok avantajı olduğunu anlatım eden Benli, şunları aktardı:

“Devletimiz siyasa belgelerinde ve tutum paketleri içre kategorik BES’e değiniyor. Çap katkısının yüzde 30’a çıkarılması, 18 yaş altının sisteme girişine olanak sağlanması, kazanç ve sandıklardan BES’e aktarımı, döviz yatırımları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı imkânı, birikimlerin kısmen çekilmesi ve sistemdeki birikimlerin temlik edilmesine yönelik getirilen düzenlemeler ile BES’i çok daha iyi seviyelere taşıyabileceğimizi düşünüyoruz. Mevki ekonomisine eklenmiş ayar nail olmak, sigorta sektörünü mübalağa etmek, ürünlerimizi sigortalılar lehine yetiştirmek ve ürünlerimizin kullanımlarını yaygınlaştırmak, Birliğimizin var oluş nedenleri. Herhangi Bir çalışmamızda olduğu kabil BES üzere dahi bu amaçlar doğrultusunda zaruri adımları atmaya, hisse senedi alanlarını tespit ederek, makul iyileştirmeleri yapmaya bitmeme edeceğiz.”

Bugüne büyüklüğünde BES’deri mütekait olanların sayısının 187 bini aştığını açıklayan Benli, sistemin 2022 yılı başından ağustos ayına büyüklüğünde kilolu aynı nema yaşadığının altını çizdi.

Açıklamaya göre ise, 2021 yılı sonunda BES ve OKS’bile ululuk katkısı yürek 244 milyar TL seviyesindeki görüntü büyüklüğü, 26 Ağustos 2022 tarihi bakımından fehamet katkısı dahil kalkışmak üzere 342 milyar TL’ye ulaştı. Toplamda 775 bine andıran kullanılmamış katılma ve 1,1 milyonun üzerinde antant sayısı ile katılımcı sayısında 14 milyon eşiği aşıldı.

Tasarruf araçları tercihlerinde, BES önce sıraya yükseldi

Tekaütlük yatırımları enflasyon kıskacında

Share: