Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, etkili yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çalım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan tahminî 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Kurum, TV100’üstelik katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişik soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’birlikte nerede atılacağına ilgili soru üstüne Çalım, “Projenin geçmiş temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, bilcümle valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde yer ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri nasıl ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gurur, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu yüce benzeri ölçü.” diye niteleyerek konuştu.

Nazır Alım, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 teklik taksit taksit 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene tıpkısı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma da yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının bazı endişelere illet olduğunun belirtilmesi üstüne Çalım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Sabık sene vazifeli maaşına kestirmece yüzdelik 80 artım geldi. Biz TOKİ’den sülale almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada aynı aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında göz kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış üstelik yüzde 25’i geçmemelidir ve tıpkı yıl içerisinde verecekli vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artış yaptık.”

Kurum, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Nazır Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis tekmil tersi benzeri kapsam olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması konusunda Kurum, şunları söyledi:

“Bu temenni da çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya mesafe getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için ayrıcalı durumda. Mevrut irade konusunda Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede evire çevire bile bire bir mesai yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler. Elhak başka şehit ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa üstelik başvurabiliyor.”

Bakan Çalım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, eskimemiş istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Maksat Alım, “Gençlerimiz, yıpranmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile merbut olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Itidalli dirimlik grubuna ilişik sosyal konut projesi

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava, Türkiye’da almanak kısaca 600 bin yeni basamak yapıldığını belirterek “Bildirme istek dengesiyle dayalı. Ego burada irade karşısında arzı artırıyorum. Deminden ölçülü gelire birlikte yapacağız. Orta gelire üstelik ardı sıra proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde de orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye dahi devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: