Bartın’ı etkileyen selin üzerinden bire bir yıl geçti

DÜRÜST Öğür Kol Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Bronz, 11 Ağustos 2021’üstelik Bartın’da yaşanan selin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirterek, hasarların süratle giderildiğini bildirdi.

Tunç, kayıtlı açıklamasında, geçen yıl 11 Ağustos’ta yaşanan selde bire bir kişinin hayatını kaybettiğini, Budun ilçesine kapalı Kumluca ve Abdipaşa beldesi ile köylerinde çetin hasar oluştuğunu hatırlattı.

Zararları gitmek, vatandaşların mağduriyetini bildirme hızlı şekilde kabul etmek için parçalanmamış kurumlarla seferber olduklarını ve hasar giderme çalışmalarını yakından izleme ettiklerini aktaran Bronz, şöyle bitmeme etti:

“Devletimizin hep ait kurumları, bakanlarımız tezyifkâr iri tıpkısı özveriyle Bartın, Kastamonu ve Sinop’un yanlarında oldular. Şipşak hasarlar giderilmeye çalışıldı. Sel afeti Bartın’da Ulus ilçemizin Abdipaşa, Kumluca beldelerimiz ve köylerimizde şişman hasarlara bozukluk oldu. Bugüne büyüklüğünde 57 köyümüzde öğün çalışmaları, esmer yolları güzergahındaki hasar izale çalışmaları yapıldı. 10 hususi idaresi, 6 şerha bile kişmiri yoluna ilişik köprülerimiz selde yıkılmıştı, inşaatları acul tıpkısı şekilde başlayarak tamamlandı. Tarım hasarlarımız giderildi. DSİ’nin üstelik yaptığı çılgın dulda çalışmaları ile Bartın’a 200 milyonu aşan aynı yanıt aktarıldı.”

Baskın afetinin ardından yaraların sarılması için ilkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tutmak üzere ilgilendiren vekil ve bilcümle kurumların büyük hassasiyet gösterdiğine işaret fail Bronz, şunları kaydetti:

“Selde sunu çokça zarar gören Kumluca beldesi Zafer köyümüz yeniden düz yazı edildi. Zafer köyümüzde yeğin afetinden sonradan hasar giderme çalışmaları kar şita demeden devam etti. Köprüler yeniden düz yazı edildi. Bozulan altyapı ve su şebekesini baştan yapılış ettik. Dere düzeltme çalışmaları tamamlandı. Baskın sonrası 5 bin 500 metrekare kilitlenmiş parke taşı döşedik. Hasara uğrayan hisse senedi yerlerimizin ve evlerimizin kapı ve pencerelerini onardık. Bostan temizliklerini gerçekleştirdik. Hayvan ve araçları sele gidenlere bedellerini ödedik. Zirai hasar, pırtı hasarı bedellerini ödedik. 11 Ağustos sel afetinin hasarları hemen giderildi.”

Tunç, Bartın’ın 24 Temmuz’da gine sere maruz kaldığın hatırlatarak, selin izlerini hazfetmek üzere muttasıl demeden canla başla kamu kurumlarla seferber olduklarını bildirdi.

Share: