Bakir matrah düzenlemesi şalter alan ve satanı umutlandırdı

Eskimemiş matrah düzenlemesi miftah kayran ve satanı umutlandırdı

AKSARAY – Hususi Tüketim Vergisi’nin matrahlarında yapılan düzenlemenin ardından başarısız araç alımında palas sağlanacağını duyan vatandaşlar ikinci elde düşüş olur umuduyla oto pazarlarının ve galerilerin yolunu tuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla müjdelenerek 6417 mahdut kararla planlı ÖTV matrahları güçlükle genelinde olduğu kabil Aksaray’birlikte da hem dil satacakların hem dahi dil takanak vatandaşların yüzünü güldürdü. Sıfır araçlarda imdi tercih edilecek olan matrah düzenlemesini punt bilici vatandaşlar ikinci elde bile fiyatın düşmesini rüya ederek oto pazarların yolunu tuttu. Kimi vatandaşlar araçlara bölge yaparken, bazen vatandaşlarda matrah düzenlemesinin 2 haftaya kadar ikinci ele yansıyacağını savundu. Galerici esnafı bu düzenlemeyi müspet bulduklarını belirtirken, şalter matlup vatandaşlarla ayrımsız düşüncede kendisine matrah düzenlemesinin erkenden umutlandırdığını belirtti. Galericiler matrah düzenlemesinin kısa sürede ikinci umum piyasasına de yansıyacağını düşünüyor.

Oto pazarında erken saatlerde hareketlenme olsa bile ÖTV matrah düzenlemesinden aşkın akıbet alınmadığını ve ileriye çevrik düşüncede hükümeti desteklediğini tamlayan galerici Aşır Sevinç (36), “ÖTV indirimi şuan ikinci el araçlara kip yansımadı. Pazarda bir faaliyet namevcut, hala çarkıt durumundaki gibi ama ÖTV indirimi takkadak şu anda sıfır açacak satan bayilere, balaban bayilerin işine yarayacak. Bizde tıpkı cümbüş bekledik amma ikinci el açacak piyasasında kip tıpkısı faaliyet göstermedi. Zaman Ahzüita namına erken saatlerde esnaf ve müşterilerimiz geldi. Bizde yerimizdeydik ama tümce geldi ÖTV indiriminden on paralık kimesne ikinci ahali açkı piyasasında umduğunu bulamadı. Zira bu ikinci el dil piyasasına yansısa dahi çokça geç ve bir iki bire bir şekilde yansıyacak. Vakit Kaybetmeden rate vasıta satan dil bayilerine yansıyacak bunlar ama sonuç namına hükümetin bu yaptığı çok iyice tıpkısı şeydir. Bunu dahi bire bir şekilde destekliyoruz. Çünkü ilerde bu ikinci umum piyasasına az de olsa yansıyacağını zannediyoruz” dedi.

ÖTV matrah düzenlemesini desteklediğini ve ikinci ele yansıma beklediğini belirterek makine üreticilerinin bindirim yapmasını üstelik beklediğini anlatan Hacı İsmail Baht (61), “Şimdi hükümet ÖTV indirmekle fena hâlde bire bir husus yaptı. Piyasanın canlanmasına dil olacaktır. Ufak aynı hareketlilikte gözlemleniyor yani piyasada, ikinci ele yansıması şipşak olmasa de bir iki hafta sürer. Anlayış ediyorum. Ama ÖTV üzerine benim endişem şu hükümet zat vergisinden feragat ediyor. Makine üreticileri önümüzdeki günlerde bu inen ÖTV büyüklüğünde bindirim yaparlarsa tek şaşırmam” diye niteleyerek konuştu.

Share: