Bakan Muş: “2023 ile ait 10 bilyon TL’lik bire bir ihracat desteği sağlayacağız”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “2023 ile ilişkin 10 bilyon TL’lik ayrımsız dış satım desteği sağlayacağız. Bunun benzeri kısmı servet ihracatına, tıpkısı kısmı bile bakım ihracatına olacak şekilde verilecek. 2023’te hizmet ihracatını 100 bilyon doların üzerine çıkaracağız.” dedi.

Muş, Turkuvaz Medya Grubu’nun Sabah Gazetesi yoluyla düzenlenen, Türkiye İhracat Seferberliği Terbiye Hizmeti İhracatı Zirvesi’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin servet ve hizmet ihracatında geldiği yasakçı ve yapılacak çalışmalar üzerine bilgi verdi.

2022 yılının küresel ölçekteki sıkıntılarla geçtiğini anımsatan Muş, buna karşın Türkiye’nin koymuş olduğu hedefleri yakalayacağını, rakamların bunu gösterdiğini söyledi.

Muş, Arsıulusal Bakım Ticareti Umumi Müdürlüğü’nü 2021 yılında kurduklarını anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Akabinde eskimemiş teşvik politikasını buna bakarak belirledik zira onu servet ihracatından tamamen ayırıyoruz, onun dinamikleri daha farklı. Bu alana özel benzeri ehemmiyet veriyoruz. Bu alanı yükseltmek için hem yetişkin aynı ana ayırıyoruz vereceğimiz teşviklerden hem da yıpranmamış hedefler koyuyoruz. 2023 ile ilgili 10 milyar TL’lik tıpkısı ihracat desteği sağlayacağız.

Bunun tıpkı kısmı mülk ihracatına, ayrımsız kısmı da hizmet ihracatına olacak şekilde verilecek. Ayrımsız taraftan üstelik büyük yatırımlarımız söz konusu. Ayrımsız yatırım iştahı var, bunu görüyoruz. Türkiye’ye yönelik bire bir makro irade var. Dünyada yatırımın uğrunda varagele yer nazik bariyer. Maliyeti tıpkısı şekilde akçalanmış ediyorsunuz ama varagele sakil şekilde yatırımları etkiliyor. Arsıulusal ticareti etkiliyor. Bu vuzuhsuzluk bizden kaynaklanmıyor.”

Nazır Muş, toptan hesaplı gelişmelere atıfta bulunarak, cümle bu şartlar altında hem para ihracatçısının, hem bakım ihracatçısının birlikte olacaklarını ve desteklemeye bitmeme edeceklerini bildirdi.

“Türkiye imalatçı tıpkısı talih, aheste üretim ika kabiliyeti olan aynı devlet”

Aleniyet malların yerlileştirilmesi konusuna değinen Muş, burada yapılan çalışmaların ihtiyaca ve günün koşullarına güncellenerek süreceğini söyledi.

Muş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İhracatçı firmalarımız aynı ithalat yapıyorlar, bunu işliyorlar, üretiyorlar, tıpkısı kısmını satıyorlar, tıpkı kısmını iç piyasaya veriyorlar. Bizim imalatçı ihracatçı firmalarımızın cirolarının yaklaşık üçte biri ihracattan dirimsel, üçte ikisi bağırsak piyasaya verdikleri maldan sağlık. Zımnında ihracatın dış alım ilişkisine baktığınız ahit biz hem içerideki ihtiyacı karşılıyoruz, zira alıyoruz ancak dışından kabak maddeyi ve bütün ürünleri sizin tezyit imkanınız namevcut, bunu işliyoruz, tıpkısı üstelik iç piyasaya veriyoruz. Bu seneki anormalite, esasta geçen sene başlayan anormalite, enerji fiyatlarındaki dingildeklik. Bilcümle dünya çok efdal enerji faturaları ile alın karşıya.

Nedeniyle bizim biraz dengelerimizi, cari dengemizi o bozuyor. Normal hesaplı beklentilerin olduğu bir erke piyasasında bu faturalar sokak, bu faturaların çıkmadığı yerde üstelik bizim cari dengede böyle ayrımsız tablo ile karşılaşmazdık. Akan dengemizin inatçı yönde etkilenmesinin arkasındaki sunu cesim sebep, kalan erke faturaları oldu. Biz duruluk malında çokça dışa bağımlı ayrımsız ülkeyiz diyerek tıpkısı molekül namevcut. Türkiye imalatçı bire bir devlet, bunaltıcı istihsal yapma kabiliyeti olan tıpkısı ülke.”

“Sanayimizi sunu haddinden fazla zecrî enerjinin maliyeti”

Mehmet Muş, durumun dünyada üstelik benzeri olduğuna dikkati çekerek, önümüzdeki 5 sene ortamında girdi tedbir zincirindeki bu bağımlılığın elan üstelik zir düşeceği tıpkı dönemin yaşanacağına bel etti.

Alelhusus Adana Ceyhan bölgesinde haddinden fazla iri ve eke yatırımlar yapıldığına dikkati calip Muş, şunları kaydetti:

“Bunlar dahi faaliyete geçmeye başladığı andan itibaren bati bir boşalma göreceğiz. Kısaca 50-55 milyar metreküp doğal gaz ithalatımız var. ve bizim sanayimizi genişlik çok zorlayıcı enerjinin maliyeti. ( Karadeniz’deki 710 bilyon metreküp gaz rezervi) Bu, girmeye başladığı andan itibaren filhakika bambaşka bir seviyeye çıkıyoruz.

Hem cari dengede çok tehlikeli şekilde bizi rahatlatacak, hem enerjinin maliyetine bir nice güç rahatlatacak, hem şişkinlik üzerindeki baskıyı müspet etkileyecektir. Şimdi bu erke geldiği zaman, alelacayip aynı seviyeye çıkma Türkiye. O erke Türkiye’yi apayrı bir lige götürecek.”

“Yıl sonu ihracatımıza 250 plus diyeceğiz, plus’ın ne olduğunu pazartesi göreceğiz”

Önümüzdeki hafta yapılacak yıllık ihracat rakamları açıklaması öncesi, yıllık bazda ihracat rakamlarına ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Bakan Muş, “250 plus diyeceğiz, plus’ın ne olduğunu pazartesi göreceğiz. Bizim acun ihracat ortalamasının üstünde ihracat etme kabiliyetimiz var. Alelhusus son 2 yılda da dünyadan çıktı arttırmışız biz ihracatımızı, bu yeteneğimiz var. Zımnında önümüzdeki 2023-2024-2025 yıllarıyla alakalı hedeflerimizi tığ yine bu yıl kim rakamın konusunda koyarak gideceğiz. Bizim hep hedefimiz geldiğimiz noktanın gerisine değil, üzerine koyarak başvurmak, fakat bu belirsizliklerin biraz berraklaşması geçişsiz, az buçuk herkesin önünü görebilmesi geçişsiz. O oluşursa biz çokça henüz aceleci bu performansımızı sürdürürüz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin eğitim hizmeti ihracatına ilgilendiren değerlendirmelerde de bulunan Muş, Vekâlet bünyesinde bu alanda yapılan çalışmalara ait bilgelik verdi.

Muş, Arsıulusal Hizmet Ticareti Umumi Müdürlüğü’hangi kısaca 400’ün konusunda ehlivukuf yardımcısı alacaklarını ve burada bulunan yapıları güçlendireceklerini dile getirerek, bakım ihracatına özel tıpkısı önem atfettiklerini anlattı.

Türkiye’nin bakım ihracatındaki payını rastgele geçen zaman artırdığına dikkati çeken Muş, “Mevzuatımızı buna bakarak güncelliyoruz, teşviklerimizi buna göre güncelliyoruz, gelişim dünyasının gündemin, buna bakarak şekillendiriyoruz. Zımnında tığ buradan alacağımız payı önümüzdeki dönemde haddinden fazla elan çok artıracağız. Zaten 2023’te hizmet ihracatını 100 milyar doların konusunda çıkaracağız. Çıktı tığ ihracatı konuşuyorken sadece dünyalık ihracatını değil mal ve bakım ihracatını konuşuyor olacağız. Eğitim ihracatında da kullanılmamış yıpranmamış nasip almaya başlıyoruz, buradaki sorunlara ve ihtiyaca bakarak düzenlemelerimizi güncelleyeceğiz. Sektörü ihya namına tığ bakanlık kendisine ne büyüklüğünde bindi verilmesi gerekiyorsa bunu vereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: