Bakan Kirişci, Nevşehir’de Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kozaklı’dahi, İzmir’in Dikili ilçesindeki üzere ayrımsız Tevhit Uran Bölgesi (OSB) tavhane uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya gelen, bu bölgede turizm faaliyetlerinde bulunan, turizm namına bu şehri mülakat fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi dahi gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’bile tıpkı otelde düzenlenen Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin arz heybetli sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın baştan sahn bulması amacıyla buralarda üretim yapacak vatandaşlara sahip geçmek istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu çok çok önemsiyoruz, üstünde hassasiyetle duruyoruz. Bittabi biricik başımıza Bakanlık adına bizim bire bir faaliyetimiz kaçınan. Tekrardan kentten kırsala tıpkısı kafile ve onun köyde oluşturacağı düzensiz yapılaşmayı bile dikkate alarak Kasaba ve Kentçilik Bakanlığımızla eğitim faaliyetleri üzere Milli Eğitim Bakanlığımızla keyif hizmetleri için Sağlık Bakanlığımızla üstelik bütünleşmiş yerine bu çalışmaları yürüteceğiz.” diyerek konuştu.

Kirişçi, “site tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Bugün, ‘Ayrımsız kilogram domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Aynı kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diye niteleyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki yer balaban maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki geri hizmet maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu nedeniyle kaybediyor olması, hallerimizin halinin hal olmamasından kaynaklı zaten sergen ömrü gelişmemiş olan bu ürünleri biz güdük zamanda kaybetmek durumunda kalıyoruz. Nedeniyle tıpkı site tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani ayrımsız kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin anne olduğunu ve bundan dolayı bile bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini birlikte tavhane OSB düzeyinde İzmir’bile, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Tavhane İhtisas Tevhit Endüstri Bölgesi diyelim ya de Birleştirme İhtisas Tavhane Bölgesi, adını tam yerine söyleyemiyorum amma yani tıpkısı OSB’nin tavhane uygulaması. Şimdi onun bire bir benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’birlikte gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin ekincilik ve turizme seslenme edeceğine dikkati çekici Kirişci, “Bunlar fena ikizler. Birbirinden ayrılmayan ikiz yerine düşünülmeli ve buraya gelen, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm yerine bu şehri görüşme eden 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi dahi gerçekleştirilmiş olacak. Vakit Kaybetmeden Nevşehir, Nevşehir üzere mi üretecek hakeza tıpkısı faaliyeti başlattığında? Bittabi kim değil. Bitişik iller var. Söz Misali Konya var. Tıpkı metropol şehir Kayseri var gene hakeza. Öbür tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa de buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ilgili avantajları inşallah bu hisse senedi için kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilgili rakamsal bilgiler vererek, şöyle bitmeme etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve gövde olan sıralama, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kabine toplantısında paylaştığı kadar 30’a inik ve böylecene Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı çabucak 75’ten 130’a çıkmıştır. Bağış desteği tutarının da 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının bile 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını anlatmak isterim. Yani tığ bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz yoluyla dahi verdiğimiz destekler var. Oralarda bile hibe desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle da bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Benzeri gayrı gündeme gelen konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı kabilinden Şevket Su İşlerinin fariza alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği dolayısıyla bunların yapımının tamamlanması etraflı yıllara sarkacak olan projeler üzere bizim mutlak surette aynı otoban, köprü, havalimanı kabil işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah gözetmek istiyoruz. Böylece bugünkü maliyeti 18,5 milyar teklik olan benzeri projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını da tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylelikle üreticilere seslenerek “Sen üret, kâfi. Biz senin yanındayız. Tığ senin arkandayız. Bu mevki üreten herkese saygı duyduğu üzere üreticilerine dahi çiftçilerine birlikte buradan ayrı benzeri utanmak ve ayrı bir yârenlik duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: