BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’YURDUMUZUN GELECEĞİNE IŞIK TUTUYORUZ’

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, T15 Tünel ziyaretinin arkası sıra Kırıkkale Erdemli Çabuk Şimendifer (YHT) Garı’nın imal çalışmalarını inceleyip, yetkililerden bilgi aldı. Yapımı bitmeme Yahşihan köprülü kavşağındaki çalışmaları da inceleyen Nazır Karaismailoğlu, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı’mızın ‘Sefer medeniyettir’ diye bizlere açtığı yolda, vatanımıza ve milletimize kar-kış demeden hizmet etmeye bitmeme ediyoruz. Ülkemizi yarınlara taşıyacak iri projeleri hayata geçirerek yurdumuzun geleceğine çırağ tutuyoruz. Bakanlığımız bünyesindeki sunu yüce hizmet kollarından birisi olan kara yolu taşımacılığı, ülkeler amacıyla sunu vazgeçilmez erişim modlarından biridir. Hem arsıulusal hem dahi dar içi yük ve arızi taşımacılık faaliyetlerinde kilit ayrımsız racon oynamakta ve adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı namına hayati ayrımsız fonksiyon üstlenmektedir. Yağız yolları, çağın ihtiyaçlarına uygun düz yazı edilmiş projeler sayesinde ülkelerin çehresini aydınlattığı kabil uluslararası pazarlarda rakiplik avantajının elde edilmesinde bile büyük ayrımsız şan oynuyor dedi.

‘ÜLKEMİZİ ÇAĞIN İLERİSİNE TAŞIDIK’

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın enerjik kişmiri yolu muvasala imkanı için layenkati çalıştığını kaydeden Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizin erişim ve iletişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar liranın üstünde envestisman yaptık. Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet ve ürün fırtınası estirdik, estiriyoruz. Önderlik ettiğimiz bu yatırımlar beyninde, yüzde 60 ile büyük behre kişmiri yollarına aittir. 2003-2022 yılları arasında kişmiri yolları için 995 bilyon 900 milyon liralık tutarında yatırım yaptık. Başkalarının 100 yılda yapamadığı dev projeleri, dünya çapındaki eserleri 20 sene gibi bire bir sürede tamamlayarak sadece ülkemizin değil dünyanın dahi hizmetine sunduk. Avrasya Tüneli, Çetin Şehriyâr Sadık, Osmangazi ve 1915 Çanakkale köprüleri ile İstanbul- İzmir, Ankara- Niğde ve Yıldız Marmara otoyolları kadar alelhusus encam teknoloji müstelzim iri ölçekli kara yolu eserleri sayesinde gösterdiğimiz başarılarla ülkemizi arsıulusal tıpkısı koridora çevirdik. Dünyayı Türkiye’ye bağladık. Ülkemizi mukassem yollar, otoyollar, mega projeler ve düşüncesiz ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşıdık diye konuştu.

‘BÖLÜNMÜŞ YOLLARIMIZ 38 BİN KİLOMETREYİ AŞACAK’

2003 yılı öncesinde 6 bin 100 kilometre uzunluğunda olan mukassem nöbet ağının 29 bin kilometreye çıkarıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, 2053’e geldiğimizde ise mukassem yollarımız 38 bin kilometreyi aşacak. El vermeyen vadileri viyadüklerle dağları tünellerle aştık. Kat güvenliğini sağladık; insanımızın malını, seçme şeyden önemlisi üstelik canını koruduk. Ayrıca 3 bin 665 kilometre bölünmüş misil inşaatımız üstelik devam ediyor. Ayrıca 458 kilometre uzunluğunda 127 kara yolu tüneli, 80 kilometre uzunluğunda 488 güreşçi köprüsü ve köprü yol inşa ediyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’nın meni fişeği olacak 2023 yılında; 93 kilometresi otoban başlamak üzere 401 kilometre bölünmüş misil, 34 kilometre tünel, 24 kilometre güreşçi köprüsü ve 1378 kilometre bitümlü ısıdam karışım şümul kez yapmayı planlamaktayız. Bu hedeflerle 2023 yılı böylece 3 bin 726 kilometresi otoban olmak amacıyla mecmu bölünmüş kat ağımızı 29 bin 392 kilometreye, güreşçi köprüsü ve viyadük uzunluğunu 771 kilometreye, tünel uzunluğumuzu ise 720 kilometreye ulaştıracağız dedi.

Share: