Bakan Ersoy, Stanley Kubrick Sergisi”nin tanıtım toplantısında konuştu Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Hars Yolu Festivali kapsamında Saten Beyaz Perde Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşacak “Stanley Kubrick Sergisi”nin tanıtım toplantısına katıldı.

Usta yönetmenin kızı Katharina Kubrick, yapımcı Jan Harlan ve kameraman Muzaffer Yıldırım’ın dahi zevcelik ettiği toplantıda mütekellim Ersoy, yarın Beyoğlu ve Başkent Firez Yolu Festivallerinin başlayacağını belirterek, “Firez Yolu Festivalleri serisi Çanakkale’üstelik Troya Hars Yolu Festivali ile başlamıştı. Konya Gizemci Saz Festivali’yle bitmeme etmişti. İlk başladığımız rotalar üstelik erte itibariyle başlayacak. Yöre açılışların ilkini Stanley Kubrick Sergisi’yle yapıyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin önceki sinema müzesi Atlas Beyaz Perde Müzesi’nin, Beyoğlu Firez Yolu’nun de cazibe noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Sinemanın Türkiye’nin ekin dünyasında çok cesim bire bir yeri olduğuna belen fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Stanley Kubrick hayranlarının ve sinemaseverlerin sergi boyunca burayı ülfet etmesini, sinemaya olan desteğimizin üstelik bu vesileyle artarak bitmeme etmesini istiyoruz. Stanley Kubrick’in 16 tane bitmiş, 3 üstelik çekilememiş filmi var. Bu sergi bu 19 filmle ilgilendiren, bugüne büyüklüğünde sergilenen sunma tafsilatlı dokümantasyonu içeriyor. Ego Atlas Sinema Müzesi’ni eş işlettiğimiz Utkulu Yıldırım’a birlikte teşekkürname etmek istiyorum. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu. Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’ne denk ati şekilde serginin rotası değiştirildi. Tokyo’dan İstanbul’a rotasını çevirdi. O açıdan bizim amacıyla haddinden fazla düşündürücü. Hars yolu festivalleri içerisindeki genişlik önemli sergi bu. Arsıulusal sergi olması açısından de yüce.”

Mehmet Nuri Ersoy, serginin çokça balaban aynı ziyaretçi kitlesi tarafından izleme edileceğini düşündüklerini dile getirerek, “Kubrick ailesi ve yapımcı Jan Harlan’a dahi teşşekür ediyorum. Hem serginin tedarik aşamasında hem üstelik açılışında İstanbul’a geldiler. İstanbul’a aşırılmış olduklarını, haddinden fazla beğendiklerini ve daha çok daha kesif geleceklerini söylediler.” diye konuştu.

Hars Yolu Festivallerinin şehirlerin tanıtımına çok büyük ulama sağladığına dikkati çeken Ersoy, turizm ve tanıtım açısından da bu festivallerin hedeflerine ulaştıklarını gösterdiğini anlatım etti.

“Serginin geldiği 22. site İstanbul oldu”

Katharina Kubrick birlikte Türk sinemaseverler ve sinemacılarla tanışma fırsatı buldukları amacıyla sevinme duyduklarını söyleyerek, “Buradaki atmosfer, yapının mimarisi oldukça etkileyici. Bu serginin geldiği 22. site İstanbul oldu. Müzenin dahi takkadak sinemaya satı olması çok fena hâlde.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapımcı Jan Harlan de Stanley Kubrick’le bu arada çalıştıkları evvel filmin “A Clockwork Orange” Otomatik Portakal olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

“Onun filmleri seçkin devir aynı konu ile ilgilidir. Şimdiyle evet dahi gelecekle alakalıdır. Tümce hasetlik üstüne uzmandır ama bu önsezi üzerine film yarmak haddinden fazla zordur. Kubrick hep bunlarla savaşıyordu ortaya filmi ahzetmek üzere. Mesela Full Mızrap Jacket filmi temas devir yaşanılan çağla müntesip olacaktır. Şimdiye hitap edecektir. Bu onun yer nazik sırrıydı. Bu yüzden çekilen binlerce film arasından onun filmleri geleceğe kalıyor.”

Işporta karşı

ABD’li yönetmen Stanley Kubrick’in tekmil çalışmalarına kronolojik tıpkısı bakış sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayacak.

Küratörlüğünü İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner’in yaptığı işporta, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, şey, senaryo, alıcı, lens ve özgün kostümleriyle sanatçının beyaz perde kariyerine derinlemesine tıpkısı göz sunmayı amaçlıyor.

Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından, son filmi olan Eyes Wide Shut’a büyüklüğünde 16 filmini zaman bilimsel namına sunacak sergi, sanatçının on paralık çekilmemiş yahut apayrı yönetmenler vasıtasıyla çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Cidal zamanı Yalanları projelerini birlikte ilk defa İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Firez ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Beyaz Perde Müzesi aracılığıyla sinemaseverlerin beğenisine verilen işporta, yarından itibaren 1 Mart 2023’e kadar mülakat edilebilecek.

Share: