Bakan Çekicilik: 1 milyon 760 bin binada inceleme yapıldı

YER, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tespit çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, “Hasar tayin çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin bağımsız bölümden oluşan hasar tayin çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada inceleme yapılmış durumda. İçerisinde 820 bin 302 bağımsız bölümden oluşan 279 bin binanın perişan, acil yıkılacak aheste hasarlı ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller beyninde kayran alan Diyarbakır’a mevrut Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Kurum, kentte mevcut Hak Bakanı Bekir Bozdağ ile Düzenlilik ve Ivedi Davranışlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) değerlendirme toplantısı düzenledi. Planlı toplantının peşi sıra evvel açıklamayı fail Vekil Bozdağ, toplantıda önemli kararların alındığını tabir ederek, “Bugün Sayın Bakanımız Amaç Kurum ile birlikte Diyarbakır’dahi şu asıl kadar yapılan çalışmaları inceledik. Ivedili yıkılması, bunaltıcı ve ölçülü hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ilişik Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz eliyle birlikte değerlendirildi. Şanlı kararlar da burada alındı. Hem depremin yaşandığı sair yerlerde hem üstelik Diyarbakır’ımız üstelik Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstenme ettiği üzere vatandaşlarımızın, yaşam şartları henüz dolgunca olan ve depreme mukavemetli konutlar oluşturmada nazik ayrımsız seferberliği Bakanlığımız ve ilişkin birimler vasıtasıyla, yürütüldüğünü Diyarbakır’da bile bire bir nöbet elan şahit olduk. Depremden serian sonra 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu iri tıpkı başarıdır. Bu süreç içerisinde bile kalan konutları hızlıca doğrulama edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I BILCÜMLE BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gurur, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin baştan ayağa kaldırılacağını ifade ederek, “Buradaki toplantıda çok oylumlu istişareleri bütün alay malay yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla alay malay 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Hep alay malay yaraları kısaltmak için bir savaşım ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız çabucak kendisi değil sarsıntı gören diğer illerimizi de düşündü. Oralara üstelik arkalama ellerini uzattı. Buraya mevrut yardımların ve ekipleri oraya göndererek müzaheret elini yollamak için şişman bir savaşım verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’da arama-kurtarma çalışmaları tamamlandı. Geçici oba kentler kuruldu. Taşımalık kentin alt yapı çalışmaları tamamlanıyor. Hasar tespit çalışmaları dahi eş anlı olarak yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı bütün birlikte yeniden ayağa kaldıracağız. Ayrımsız özge 10 ilimizde olduğu üzere kalıcı konutlara ilişkin birlikte yapılması müstelzim tam çalışmaları depremin ilk anından pekâlâ seferber olduysa tıpkısı anlayışla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda akıntı edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını kaydeden Nazır Kurum, “Hasar tayin çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin özgür bölümden oluşan hasar belirleme çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik yapılmış durumda. İçerisinde 820 bin 302 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 279 bin binanın perişan, ivedili yıkılacak bati hasarlı ve ılımlı hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 özgür bölümden oluşan 6 bin 652 binanın pimpirik, müstacel yıkılacak, ağırbaşlı ve ölçülü hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Değişik illerimizde bile hasar tespit çalışmaların yüzdelik 90’nını tamamladık. Önümüzdeki biraz gün içerisinde hasar belirleme çalışmalarımızı tamamlayıp süreci güllabi olacağız. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban kıran bölük seferberliğini bile Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş anlı namına yürütüyor olacağız” diye konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’birlikte 21 bin konutun yapımının planlandığını belirten Icra Vekili Hava, şöyle konuştu:

“Daraç bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda yapım sürecini başlattık. Diyarbakır’dahi 18 bin bölük ve 3 bin karye konutu görünmek için toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri danışma ettik. Ehlihibre ekipler TOKİ ile gelişigüzel tıpkı master tasrif çerçevesi içinde Diyarbakır’ın firez ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş anlı adına yürüyecek bu proses. Diyarbakır’üstelik şehrin geleceğine ilgili yekpare esnaf için kullanılmamış endüstri sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların restorasyon süreci kaldığı yerden devam edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar engel gören ne var ise aslına akla yatkın tıpkı şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’da yaptığımız beyin ile engel gören tam alanları tıpkı mantalite ile ayağa kaldıracağız.”

Share: