Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada müşteri buluyor

Samsun’de Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada alıcı buluyor.

Türkiye’nin genişlik bol ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında kullanılan, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve dolgun yapısıyla dilek görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi fail Ihtiyaç Kederli, günde 80 ile 100 titrem ortada kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken alıcı bulduğunu anlatım fail Acılı, “Hem üretimini yapıyoruz hem bile köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz mal kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının dahi yapılmasını istediklerini belirten Kederli, şunları kaydetti:

“Samsun’da cemi donanımlı analiz laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz haddinden fazla nitelikli ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün dümbelek gelme riski var. Samsun’dahi bu laboratuvar olsa ihracatı yalın kat yapabiliriz. Hem ülkemiz hem dahi tığ kazanabiliriz.”

Engin Albayrak de 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kabil illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene verim haddinden fazla güzelce, bunun birlikte fiyatı dahi çok güzelce”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Bafra ve Çarşamba ovalarında makro miktarda göveri ve semere üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini ifade eden Akva, kapya biber üretiminin yoğunluklu namına Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’bile, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına belen fail Sağlam, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz kısaca 33 bin dekar alanda 129 bin tona yakın rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çok dolgun. İsotu ile meşhur Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya biz buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Akva, Bafra’bile kapya biberin közlenmesi ile ait bire bir fabrika açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah bundan sonra dondurulmuş gıda kendisine tüketilmesini dahi temin etmek istiyoruz. Sadece kapya biber değil tekmil sebzelerin alelhusus Avrupa Birliği’nde yaşlanmış olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilişik Bafra’dahi bire bir çalışmamız var. İnşallah onu birlikte mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O bile yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabilinden ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu yıl mahsul çokça iyicene, bunun yanında fiyatı da çokça sunturlu. İnşallah hakeza bitmeme ederse önümüzdeki yıl hem ekim alanlarını arttırmaya hem dahi kullanım alanlarını arttırmaya bitmeme edeceğiz.”Share: