Aynı asrı deviren çeri arkadaşları, 70 sene sonraları hırslı giderdi

Sakarya’nın Glokom ilçesinde, 100 yaşına giren 3 asker arkadaşı, kestirmece 70 yıl sonradan buluşarak anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadı.

Kimliklerinde 1929 yazan fakat 1920 doğumlu olan 3 asker arkadaşı, Özgürlük ve İhsaniye mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde kestirmece 70 yıl sonradan baştan benzeri araya geldi.

Hasret gideren ve anılarını tazeleyen leşker arkadaşları, “Ölmeden evvel görüştük ya bu bize yeter.” diye niteleyerek önsezi meşbu anlar yaşadı.

Buluşmaya öncülük eden İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Samimi, Hakkı Adic amca ile kahvehanede otururken asırlık çınarları bir araya getirmeyi istediklerini belirterek, “Özgürlük Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk.” dedi.

Hürriyet Mahallesi Muhtarı Halk Özkan birlikte 100 almanak sermaye süren çeri arkadaşlarını buluşturmanın çok adamakıllı bire bir kalp olduğunu dile getirdi.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, 1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındıklarını, 10 ay sonradan birlikte Ankara’evet gönderildiklerini anlattı.

Birlikte 1952 yılında sedye aldıklarını nâkil Manav, “Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi çokça severdik, telefonla görüşürdük kimi vakit. Buluşmaktan çokça bahtiyar olduk.” dedi.

Hakkı Adic ise “Temas bölüm çeri arkadaşlarımı sayıyordum. ‘Acaba sağlıklı mı, öldüler mi?’ diye zaaf ediyordum. Bütünü öldü, iki birey kalmıştı. Görünce çok mutlu oldum.” ifadesini kullandı.

Buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mevlüt Elkoca üstelik “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, tıpkı henüz görüşemedik. Çok özlemişim onları. İlk başta hatırlayamadım, bilahare tanıdım.” diyerek konuştu.Share: