Aydın’da Ocak Okulu Eğitimleri 17 ilçede bitmeme ediyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘Ev Okulu Projesi’ cümle Türkiye’de olduğu kabilinden Görgülü ve ilçelerinde de bitmeme ediyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı tarafından ‘Bahtiyar Sülale, Mutlu Çocuk’ hedefiyle başlatılan ‘Ocak Okulu Projesi’ Türkiye genelinde 81 ilde 1052 terbiyeci sarıklı marifetiyle verilen ‘Sülale Eğitimleri’ ile devam ediyor. Münevver İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’ne bağlı yer genelindeki kül Ahali Eğitimi Merkezleri bünyesinde, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı marifetiyle proje çerçevesinde eğitici eğitimi düz öğretmenler; açılan kurslara katılan mektepli velileri ile bire bir araya gelerek familya eğitimlerine birlik hızıyla devam ediyor. Toplumun temeli olan aileyi perçinlemek üzere başlatılan Eş Okulu projesi çerçevesinde kurslarda; ev içi iletişim, patırtı ve ruhsal gerilim yönetimi, şuurlu ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla uğraş, toplumsal duygusal maharet gelişimi, böğür ilişkileri, sağtöresel aksiyon, mıhlı tagaddi ve fiziksel aktivitelerden oluşan 8 anne başlıkta velilere çevrilmiş eğitimler veriliyor.

Covid-19 salgınının günce dirim tarzını değiştirmesi sonucu kalan kor, öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucunda, içtimai ve fert gelişimin yavaşlaması kabil gerçek sorunların beraberinde sülale bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması, ocak içi yârenlik ve sorumluluğun azalmasının önüne geçebilmek üzere hoca, ege ve mektepli işbirliği ile gelişigüzel çalışmayı hedefleyen proje eğitimlere katılan ailelerin ilgisini çekiyor. Karı Eğitimi ağırşak programına devam eden öğrenci velilerinden alınan izansız dönüşler ise anadan görme, çekirdek familya sisteminde var olan değerler ve ana-babaların çocuklarıyla alay malay geçirdikleri nitelikli devir dilimlerinin önemini bire bir nöbet elan ortaya koyuyor.

Ev Eğitimi Kurslarına Efeler İlçesi Halk Eğitimi Merkezi’nde katılan öğrenci velisi ev kadını Mahmur Çiçeği Arda, eşiyle birlikte aldıkları eğitimler sonucunda çocuğunun duygularının farkında olmayı öğrendiklerini, bu eğitimler sebebiyle akıllıcasına bildikleri yanlışları düzelttiklerini ve esas-baba kendisine onunla kaliteli ve artağan ayrımsız şekilde gelişigüzel olmayı öğrendiklerini tabir etti. Gine kursiyerlerden Şamil Üzücü, ana-ağababa adına hele akşamları çocukları ile alay malay oldukları kısa antlaşma dilimi içerisinde televizyon ve internetten ırak bire bir şekilde ailecek gelişigüzel neler yapabileceklerini, çocuklarının gözyaşı dönemlerine ilgilendiren özelliklerini gözeterek onlarla elbette bildirişim kurmaları gerektiğini öğrenmeleri açısından bu eğitimlerin çokça kocaman ve müfit olduğunu anlatım etti.

Kültürlü İl Milli Yetişek Müdürü Seyfullah Görgülü, toplumun temelini oluşturan sülale kurumunun güçlendirilmesini hedefleyen proje çerçevesinde Görgülü’daki 17 İlçe Halk Eğitimi Merkezleri’nin bu anlamda mektepli velilerine ve ailelere ulaşarak açtıkları eş eğitimi kurslarıyla özellikle ev içi iletişim, kültürel ve manevi değerlerin korunması, aktöresel değerler kabilinden esas başlıkların, geleceğin teminatı çocukların yetiştikleri evvel derece olan aileleri ve temel babaların farkındalıkları açısından çokça heybetli olduğunu kaydederek, kurslara bunaltıcı bandaj gösteren mecmu ailelere ve emeği güzeşte öğretmenlere teşekkür etti.

İl Müdürü Entelektüel, ‘Mutlu Ev, Bahtiyar Çocuk’ ilkesiyle Entelektüel İl Milli Yetişek Müdürlüğü marifetiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatlarıyla muteber ‘Sülale Okulu Projesi’nin toprak genelinde anne-babalar ile buluşmaya bitmeme ettiğini sözlerine ekledi. – AYDIN

Share: