Aydın’da 400 yıllık Arpaz Kulesi ve Beyler Konağı restore edilecek

Görgülü’ın Nazilli ilçesinde 17. yüzyılda nesir edilen ve bulunmayan olmanın eşiğine mevrut Arpaz Kulesi ve Ümera Konağı’nın, Firez ve Turizm Bakanlığı marifetiyle 2023 yılı envestisman planına alındığı ve ihale sürecinin arkası sıra restore edileceği bildirildi.

DÜRÜST Tümen Görgülü Milletvekili Bekir Bilek Fiyaka, Nazilli Belediye Reisi Kürşat Engin Özcan, Entelektüel İl Ekin ve Turizm Müdürü Düş Tuncer, DOĞRU Tümen Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak ve Arpaz ailesinin üyeleri, Esenköy Mahallesi’nde matbuat toplantısı düzenledi.

Poz, toplantıda yaptığı konuşmada, tarihi yapının mart ayında yenileme ihalesinin yapılacağını söyledi.

Konağın ve kulenin çekim ve projelerinin amade olduğunu tamlayan Afur Tafur, “Diğer müştemilatları arkadan gelecek. Bu yapının yanındaki park yeri alanı kamulaştırılacak. As alanları, yiyecek içmece alanları yapılacak. Hars Bakanlığı öncülüğünde icraat sürüyor. Biz bile Ankara’dan eksiltme sürecini izleme edeceğiz.” dedi.

Nazilli Şehremini Kürşat Açık Deniz Özcan üstelik bölgenin turizme kazandırılması noktasında uğraş verdiklerini rapor ederek, “Seyyah ziyaretlerinin henüz nitelikli arkaç gelmesi, sunu pir şekilde ağırlanması, bey stantlarının ve dernekevi lezzetlerin olması Nazillimize pahal aynı turizm geliri sağlayacaktır. Istihsal aşamasında burada kestirmece 50 milyon lira kadar tıpkı harcama yapılacaktır. Devletimiz burada gösterişli ayrımsız yatırım yapacak.” şeklinde konuştu.

Kültürlü İl Kültür ve Turizm Müdürü Rüya Tuncer da Arpaz Kulesi ve Beyler Konağı’nın 2023 yılı envestisman planına alındığını, çalışmaların 2023 yılında başlayarak üç sene zarfında tamamlanacağını belirtti.

Share: