Aydemir TBMM’de Bar Şiiri’nin verdiği mesajı paylaştı

Mebus Aydemir, ‘Milli ve manevi değerlerimizi yüreğimizde, başımızın üstünde taşırız. Değerlerimizle Dünyada, milletler camiasında özel tıpkı pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye bitmeme edecek. ‘ dedi.

Saylav Aydemir, ‘Yegâne ulus yani milletimizi temas unsuruyla, rastgele rengiyle, gelişigüzel kimliğiyle, herhangi bir ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üzerine almışız evet, o hâlde bu değerleri dahi yaşatmamız lazım.’ kaydını düştü.

‘Yegâne ulus ve kültürel değerlerimiz’

SELIM Tümen Saylav İbrahim Aydemir, Dadaşlık duruşu ve Amerikan Bar Motifini, Bir Tane Kavim gerçeği ve vurgusu kaydında gündeme taşıdı, Rahmetli Sadettin Akatay’ın ‘Amerikan Bar ‘ şiirini seslendirdi. TBMM Umumi Kurulu’nda ‘Tek Kavim ve Kültürel değerlerimiz’ başlığı altında tıpkı yemek yapan Saylav Aydemir, ‘Dadaştan Gakkoş’a Zeybek’e, Seymen’den Efe’ye bütünü bizim şerefimiz, onurumuzdur. ‘ dedi.

Aydemir’den Yegâne Kavim İmanı Vurgusu

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değerlerin biricik ulus gerçeğine katkısı ve Türkiye’de yaşanan sosyal gelişmeler… Kültürel değerler o kadar hayati önemde ki ve tek millet gerçeği… Hakikaten eğer buradaysak, yüreklerimiz benzeri atıyorsa işte bu banal etraf atıyor, kültürel değerlerden belde atıyor ve onların yüzyıllara sari, bizi etle mızrap haline getirmesinden kontekst atıyor.’ diye konuştu.

Aydemir Serdengeçti’nin Tespitini Paylaştı

Türk Milletine ilgilendiren Kültürel değerlerin faal ve kıyamda tutulması, dinç nesillere aktarılması gerektiğine bel eden Milletvekili Aydemir sunumunda, ‘Osman Yüksel Fedai -Allah ongun iyi rahmet eylesin- aynı firez sohbetinde Mevlana’ya atıfta bulunuyor, Mevlana hazretlerinin tıpkı benzetmesini kayda geçiyor ve diyor kim: ” acun, servet, servet; bunlar su gibidir, adam ise sefine. Su olmadan o geminin yürümesi gibi değil ancak su gemiye bulaşma ederse gemi batar.” Öyleyse, gemiye sirayet etmemesi için, geminin batmaması amacıyla, salimen yüzmesi için olması gereken nedir? O kültürel değerlerle bezeme yapılmak, donanmaktır.’ ifadesine düzlük verdi.

Kardeşlik Bağı ve Iştiyak Birliği

Türk Milletine ait tam unsurların. bir tane budun kaydında, kardeşlik bağı ve iştiyak birliği içinde olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, 30 Ağustos Utku Bayramında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği etkinliği, biricik kavim gerçeğinin tarifi noktasında birlik bir örnek yerine gösterdi.

Aydemir Erzurum Büyükşehir Yaklaşımını Yaşıt Gösterdi

Saylav Aydemir, ‘Kültürel ayar demişken, bunu haddinden fazla mütenevvi ayla getirebiliriz, sayabiliriz amma ego tıpkısı şeye hususen çıkarmak istiyorum. 30 Ağustos törenlerinde, Erzurum’de, törenler esnasında Erzurum Büyükşehir Belediyemizin bire bir etkinliği oldu; etkilendim, yüreğim kabardı, çok hoşuma gitti. Büyükşehir Belediyemizin mehterhane var, onlar haddinden fazla birinci sınıf bir biçimde apayrı illerimize bile gidip oralarda da eylem yapıyorlar amma onun dışında Belediyemiz benzeri apayrı yapı oluşturmuş. Belediye Başkanımıza teşekkürname ettim orada. Neydi o? Seçkin bölgeye ait, dakikasında alelacele herhangi bir İl’e ait halk oyunlarını rapor fail ayrımsız bina oluşturmuş. Orada izledik, seyrettik, takip ettik. Istekle söylüyorum ki, çabucak Erzurum’a değil; Ege’den, Şark Anadolu’dan, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Güneydoğu’dan ahali oyunlarını izlem ederken baktım ki motamot dadaş barları kadar benim yüreğimde kımıltı oluşturuyor. Bingöl oyunları öyle, Bitlis oyunları öyle – aha ” İzmir’in efesi var.” diyoruz evet, Ankara’nın seymeni; hepsi bir şekilde bizim kodlarımıza bulaşma etmiş, yüreğimize işlemiş. Onun üstüne şunu inandırmak istiyorum: Biricik kavim yani milletimizi seçme unsuruyla, rastgele rengiyle, seçme kimliğiyle, her ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üstüne almışız evet, öyleyse bu değerleri üstelik yaşatmamız lazım.’ dedi.

Aydemir Genel Kurul’birlikte Akatay’ın Bar Şiirini Seslendirdi

Umumi Kurulda, Yegâne Budun imanı ve Kültürel Değerlerin verdiği mesajı Erzurumlu Şair Merhum Sadettin Akatay’ın Bar şiirini okuyarak vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, Erzurum barları konusunda Sadettin Akatay isimli ayrımsız dadaş -1904’te doğmuş, 1944’te ebedî uyku etmiş, bir hoca- koşma yazmış, barı tanım fail tıpkı koşma yazmış -açıklık ara düğünlerde terennüm ediliyor, dinlerken izleme ediyoruz- emniyetli olun kim Erzurumlu olması eşya değil, Erzurum’un dışında olanların da “Bar” şiirini dinlerken yüreği kopup genişliyor; çok ahit şahit olduk, gördük. Ben dahi burada sizinle onu tesahup etmek istiyorum yani bu değerleri yaşatalım diye niteleyerek. Ne diyor Sadettin Akatay:

“Yüzyılların ardından kopup mevrut benzeri ciddiyet/ Kahramanlık, kahramanlık, erlik destanıdır bar/Bu oyunda gör bizi, geçme sakın ıraktan/ Gözün varsa seçersin bar da karayı aktan.”

Büyük bire bir benzetme.

Bir ötekisi:

“Bire Bir kavga seyri vardır, dadaşın herhangi bir barında/Görünce kanın bulak, o zaman damarlarında/Yetinme imkânsız ayrımsız görsen âmâ oğlunun barını,/Güvenirsin gücüne, düşünmezsin yarını/ Dumlu’dan ta Basra’evet çağlayan selimiz var/Bahtımız esmer değil bu gün Karasu büyüklüğünde/Bingöl yaratmadı mı, koku edvar Aras’ı/Barış çalkalanırken kanar Türk’ün yarası/Aman Aras, eğlek Aras, Bingöl’den kalkan Aras/Hıyanet başımdan sevdamı, hazarda çalkan Aras.”

“Dadaş çelik tıpkı yaydır, onu germeye gelmez/ Çağlayan bire bir sel olur, dağlara birlikte saksı eğmez/Yayla bulutu kabilinden yükselir yavaş yavaş,/Bilahare ansız baskın peki, köpürür çoşar dadaş../Doğunun çizik taşı Erzurum’un dadaşı/Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.”

Bu kadar lezzetli bire bir ifade benzer mi? Erzurum barlarını anlatıyor, dadaşları anlatıyor,. ‘ diyerek konuştu.

‘Değerlerimiz ve kardeşliğimiz şerefimiz, onurumuzdur’

Saylav Aydemir, ‘Bunları yaşatalım istiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz, burada kardeşlerim var, Balkı Mebus Abdullah kardeşim burada, beraber özümsemişiz bir tane budun hakikatini. Bunun için diyoruz kim: Hepimiz içselleştirelim ve bu ulus potası altında dünyada haddinden fazla özel ayrımsız noktaya gidelim. değme budunsal kimliği kimsenin inkar ettiği yok, bunların hepsi bizim şerefimiz, onurumuz…

Bunları biz başımızın üstünde taşırız hepsini amma “biricik kavim” kavramı derken Türk Milleti potası altında hepsini meczediyoruz, hepsiyle beraber dünyada, uluslar camiasında özel benzeri pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye devam edecek, hepinizin buna katkısı dahi olacak.’ dedi. – ERZURUM

Share: