Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası tanıtım toplantısı yapıldı

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, Türkiye’birlikte ilk defa düzenlenecek Avrupa Mağaza Atletizm Şampiyonası’nın arz birinci sınıf şampiyonalardan biri olacağını söyledi.

Ataköy Atletizm Salonu’nda erte başlayacak ve 5 Mart Muamele gününe büyüklüğünde bitmeme edecek olan Avrupa Mağaza Atletizm Şampiyonası’nın tanıtım toplantısı Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, milli atletler Şilan Ayyıldız ve Ersu Şaşma ile organizasyonun keyif sponsoru Medicana’nın Keyif İşleri Ofis Başkanı Dr. Oğuzhan Cücü ortaklık gösterdi. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, 3 bine yakın insanın katılacağı bir düzenleme olacağını söyleyerek, “Atletizmin, Avrupa’daki sunu iri 3 organizasyonundan birisi. Açıkta yapılan Avrupa arkası sıra Avrupa Kros Şampiyonası ve Avrupa Salon Şampiyonası. Bu yıl inşallah Avrupa mağaza, seneye üstelik Antalya’birlikte kros şampiyonasını gerçekleştireceğiz. Bunlar 100 almanak tarihimizde ilk kez aldığımız organizasyonlar” ifadelerini kullandı.

“Basın akreditasyonunun en aşkın olduğu organizasyon”

“Matbuat akreditasyonunun en çok olduğu yapılanma” bilgisini bile veren Komutan Çintimar, “60 ülkede aktif yayınlanacak. 5 ülkenin kendisi stüdyo kurarak eksiksiz organizasyonu tıpkısı yayınlayacaklar” şeklinde konuştu.

Başbuğ Çintimar, Medicana Hastaneleri kalkmak üzere desteğinden muhit kül sponsorlara teşekkürname etti. Türkiye Spor Yazarları Derneği’ne ise hususi tıpkısı teşekkürname eden Fatih Çintimar, “Bizden 2 nesil esbak gazeteci abilerimizin çoğu atletizm yazarıydı. Deminden yeniden saftirik sporların hepsinde Oğuz Tongsir başkanımızın işin içine girerek amatör sporlara destek vermesinden çevre teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Yer kaliteli şampiyonalardan biri olacak”

Belarus, Rusya ve İsrail’in şampiyonaya katılmayacağını açıklanan Fatih Çintimar, “Organizasyona 48 mevki katılıyor. Katılmayan 3 mutluluk var; Belarus, Rusya ve İsrail. İsrail’in sporcusu namevcut diyerek katılmadı. Farklı ülkeler men olduğu için katılmadı. Onun dışında bütün ülkeler geliyor. Sportmen adına birlikte Duplantis katılamayacak. Bildirme kaliteli şampiyonalardan biri olacak” cümlelerine düzlük verdi.

“Katılan 20 sporcumuzun madalya şansı var”

TAF Başkanı Çintimar, şampiyonada 20 milli sporcudan üstelik madalya beklediğini dile getirerek, “Yarışan 20 sporcumuzdan dahi bitiş beklentimiz var. Tıpkı zamanda yarışan 20 sporcumuzun da madalya kabul etme şansı var. Hem kişi evlerinde hem hepsinin o seviyede bir noktası var. 4 çarpı 400 öncü takımı alabilir mi, haddinden fazla bayındır olur. Ersu Taaccüp alabilir mi, çok bayındır alabilir amma o zaman o sahada o atmosferin hangi olduğunu bilmiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“1 milyon 200 bin TL’lik bilet satışı var”

Organizasyona bilet düzlük herkese defne fidanı bağışlayarak, yer sarsıntısı bölgesinde develik fidanlığı oluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Fatih Çintimar, “Buraya gelirken aldığım veriye bakarak şu dakika 1 milyon 200 bin TL’lik bilet satışı var. Bu üstelik Türkiye şartlarında bugüne kadar genişlik ongun bilet sayısı. bununla birlikte seçme bilet amacıyla Avrupa Atletizm Federasyonu 1 Euro hediye yapacak. amma velakin gelişigüzel bilet alana defne fidanı verecektik. 10 ilimizde atletizme ilgilendiren aşağılık birlikte olsa dikmelik tahsis etmek istiyoruz. Atletizm sahalarının etrafında aynı atletizm fidanlığı tahsis etmek üzere görüşme zinciri yaptık” diye konuştu.

Şilan Ayyıldız: “Depremzedeler amacıyla koşacağız”

Milli atlet Şilan Ayyıldız, Türkiye’yi bin 500 metre branşında oyun edeceğini hatırlatarak, “Geçen hafta dahi Türkiye rekoru kırdım. Umarım benzeri performans ile ülkemizi burada daha gani şekilde desise edeceğim. Hepimiz pres süreçten geçiyoruz. 6 Şubat’tan beri istemediğimiz davranışlar oldu. Depremden muhit haddinden fazla sarsıldık. Hakeza dönemde tabiatıyla bu öncelik değil ama bunun amacıyla Türkiye Atletizm Federasyonu olarak 2 yıldan beri haddinden fazla çalıştık. Bir zamanda Ersu, Tuğba, Berke kabilinden sayamadığım birçok hisse senedi arkadaşımız. Bunu çok istedik. Bu yüzden şampiyona perşembe başlayacak. Bunun amacıyla çokça çalıştık. Depremzedelerimiz için koşacağız. Onları unutmadık. Elimizden geldiğince ülkemizi genişlik gani şekilde külah edeceğiz. Doğayı koru misyonuyla şampiyonada elçi sporcuyum” şeklinde konuştu.

Şilan, hedefinin final olduğunu vurgulayarak, “Kendimce hedefim var. Bildirme mebzul derecemi koşup ongun şekilde anlatmak istiyorum. Türkiye rekoru da istiyorum. 4.09.90 kabilinden evre Türkiye rekorunu getirecek. Öncelikle hedefim finale kalmak” açıklamasını yaptı.

Ersu Şaşma: “Iyice rütbe ile altın madalya almak istiyorum”

Sırıkla efdal atlamada savaş edecek olan Ersu Şaşma ise, “Ben birlikte çok fazla hazırlandım. İlk yarışımda talihsizlik oldu. İyi geçirmedim. İkinci yarışımda kendimi elan gür göstereceğimi düşünüyorum. Fena Hâlde basamak ve madalya ile kapatmak istiyorum. Bu fenomen olurken 6 Şubat’ta ego maalesef Almanya’daydım. Alarga, ailemden olgun aldım. Bizi çokça sarstı. Motivemi etkiledi. Orayı düşünmekten gâh yarışlara adapte olamadım. Bu yarışmada doğayı dulda elçisiyim. Depremde kaybettiğimiz bilcümle insanlar ve depremzedelerimiz için onların bile elçisi olduğumuzu düşünüyorum. Onlar üzere ayrımsız motive adamakıllı ayrımsız bilim olacağına inanıyorum. Bu yüzden elimizden gelenin sunma iyisini yapacağız. Başarı elde yazar bu zamanda hepsine sunturlu vukuf isnat etmek istiyoruz” dedi.

Ersu Şaşma, kızıl madalyayı hedeflediğini aktararak, şunları söyledi:

“Aracısız finalde sunu bol derecemi yaparak Duplantis’in yokluğunda fırsat varken bunu değerlendirmek istiyorum. Pir aşama ile altın madalyayı kabul etmek istiyorum.”

Dr. Oğuzhan Cücü: “Sporcularımıza başarılar diliyoruz”

Organizasyona müzahir olan Medicana Sağlık Takım Başkanı Dr. Oğuzhan Cücü birlikte depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise önceki olsun dileklerini ileterek, ” Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında yapılacak 37. Salon Atletizm Şampiyonası’na müzahir olmaktan çekicilik duyuyoruz. Bu yarışmalarda sporcularımıza başarılar diliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan toplantıda Medicana Keyif Grubu ile Türkiye Atletizm Federasyonu arasında işbirliği anlaşması imzalandı. – İSTANBUL

Share: