Avrupa Parlamentosu’nda yolsuzlukla suçlanan iki milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Avrupa Parlamentosu’ndaki algı skandalına karışmakla suçlanan Belçikalı milletvekili Marc Tarabella ve İtalyan saylav Andrea Cozzolino’nun dokunulmazlıkları kaldırıldı.

Her iki parlamenter da, Avrupa Parlementosu kararlarını aşılamak için Tren ve Fas’fecir kazanç alındığı iddiaları üstüne Belçika makamlarınca başlatılan soruşturma kapsamında yargılanacak.

Tarabella ve Cozzolino, algı skandalıyla ilgilerinin bulunmadığını savunuyor.

Avrupa Parlementosu Toplumsal Demokrat Grubu üyesi olan Tarabella ve Cozzolino, henüz evvel gruptan ihraç edilmişti.

Avrupa Parlementosu Umumi Oturmuş, Belçika yargısının talebi üzerine, Perşembe haset iki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması önerisini ele aldı.

Oylamaya katılan Belçikalı parlementer Marc Tarabella, başka milletvekilleriyle birlikte öz dokunulmazlığının kaldırılması yönünde düşünce kullandı.

Genel asamble, Tarabella ve Cozzolino’nun dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kabul etti.

Tarabella, dokunulmazlığının kaldırılması nedeniyle bahtiyar olduğunu belirterek bunun, hâkimiyet önünde kendisini rapor etmesini sağlayacağını söyledi.

“ Tertemiz olduğunu” savunan Tarabella, yasalı sürece saygısından belde bugüne kadar konuşmadığını anlatım etti.

“Bozulmamış Ağyar” operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski Avrupa Parlamentosu üyesi Pier Antonio Panzeri, itirafçı namına Belçika yargısıyla işbirliği yapacağını bildirmişti.

Panzeri’nin ifadesinde, Tarabella’nın “bire bir veya henüz çok yabancı ülkeden” beş altı nöbet 120 bin ile 140 bin euro beyninde algı aldığını söylediği belirtiliyor.

İtalyan parlamenter Cozzolino birlikte, Şimendifer ve Fas’a engel verebilecek değişmeyen ahiz sürecini engellemeye çalışmakla suçlanıyor.

Rüşvet skandalının kelle şüphelilerinden biri olan çarkıt Avrupa Parlamentosu Komutan Yardımcısı Eva Kaili ile yardımcısı ve ayvaz arkadaşı Francesco Giorgi, Panzeri ile birlikte halen tutuklu bulunuyor.

Yaklaşık 600 bin euro akça parayla yakalanan Palikarya vekil Kaili, namına cürmümeşhut yapıldığı amacıyla mebus dokunulmazlığından yararlanamadı.

Belçika makamlarınca düzenlenen cerrahi müdahale sırasında kestirmece 1,5 milyon euro akça ele geçirilmişti.

Share: