Avrupa Parlamentosu Myanmar’daki askeri yönetimin medya üzerindeki baskısını kınadı

Avrupa Parlamentosu (AP), Myanmar’daki askeri yönetimin iletişim araçları özgürlüğüne müteveccih baskısını kınadı ve “haksız yere gözaltına alınan herhangi bir gazetecinin” başıboş bırakılması çağrısında bulundu.

AP Genel Kurulunda rey çokluğuyla akseptans edilen kararda “Myanmar askeri cuntası, yasa dışı yabansı boş derhal sona erdirmeli ve rapor özgürlüğü hakkının engellenmesine sonuç vermelidir.” denildi.

Kararda keyfi tutuklamalar, gözaltılar, azap, seksüel şiddet ve gayrı kötü muamelelerin yanı sıra medyada çalışanlara cebin adil sıfır yargılamalar da dahil almak üzere suistimallere derhal sonuç verilmesi gerektiği belirtildi.

Son yerine milletvekilleri, Myanmar cuntasına siyasal, kazançlı ve askeri destekleri dolayısıyla Rusya ve Çin’i dahi kınadı.

Medya üzerindeki baskı

Myanmar ordusu, Küçük Ay 2021’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana genişlik birkaç 12 iletişim araçları kuruluşunu kapanmaya zorladı ve 57’si halen vakfedilmiş düşmek üzere 142 gazeteciyi gözaltına aldı.

Tutuklu gazetecilerin çoğu, yıldırı, hile bilim ifşa yahut bir cesamet çalışanına cebin çırpıntı iddiasıyla hapiste tutuluyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Şubat 2021’bile yönetime el koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii özellikle kalkmak üzere, mukavemetli çok izinli ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve ayrımsız yıllığına olağanüstü çözme car etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde birey hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin emanet gözaltına alınırken 10 binin üzerinde emanet halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok sevimli hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde sevimli da gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si bala 114 politik mahkum üzerine ölüm cezası kararı verdi.

Share: