Ata Korkut Şiir, Foto ve Kitabet Yarışması bağış töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Firez ve Müzaheret Derneğinin düzenlediği Ağababa Korkut Şiir, Kılık ve Kitabet Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’üstelik yapılacak Uluslararası Ata Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini matlup.

İstanbul’un yanı sıra Dede Korkut’un türbesinin birlikte yer aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, “Özüm Sözüm Ağababa Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e kadar okullara tasdik edecek. Komisyonun değerlendireceği asar arasından kazananlar Atatürk Hars Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’dahi düzenlenecek sempozyumda ödüllerini alacak. Yarışmada değme dalda geçmiş üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Dede Korkut Küçük Asya Lisesi’nde okuyan öğrenciler literatür ve fotoğraf derslerinde yarışma hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muazzez Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, literatür dersinde öğrencilerin yarışmayla ilişkin bilgilendirildiğini söyledi.

Dede Korkut’un kültürün bildirme oylumlu unsurlarından biri olduğunu belirten Bayramoğlu, “Dede Korkut, sadece bizim dilimizle ait değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem üstelik diliyle ilişik bir kültürel mirası. Dede Korkut hem İslami kültürün hem bile İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce almanak bu kültürün çocuklarımıza bırakıt yerine aktarılması bizim amacıyla mehabetli. Onu öncelemek için bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Türkü yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine çerağ markajcı Ata Korkut’la ilişkin şiir yazdığını anlattı.

Acet, şiir yazmayı sevdiğini ifade ederek, “Hakeza ayrımsız yarışma olduğunu Literatür öğretmenimiz bize söyledi. Ben da seve seve katıldım. Okullarda böyle yarışmaların hazırlanması adamakıllı ve fayda sağlıyor. Bu konuda kudretli olanlar dolay plana çıkıyor. Gelecekte dolgunca nöroşirürjiyen atılmak istiyorum ve türkü yazmayı de sürdürmeyi düşünüyorum.” diyerek konuştu.

“Dede Korkut’u yaşatmak güzel”

Ata Korkut Rum Lisesi Fotoğraf Öğretmeni Dilvin Güreş, Ağababa Korkut’un yazıları ve hikayelerinde selamet, görk, ağalık ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda öz gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin çokça majör olduğuna dikkati calip Güreş, “Dede Korkut’u neşelendirmek güzelce. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar serbest, geçmiş hasis kağıtlara sonradan üstelik şişman kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. dershane öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün bilgili atası Ağababa Korkut’u resmetmekten yağlık bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişik bilgelik vermesinin ardından yarışmaya katılmaya değişmeyen verdiğini ve çokça hararetli olduğunu dile getirerek, “Anane ve göreneklerimizi görelik ve barışı bize çok iyi yansıttığı amacıyla ego birlikte bunu resmime aktarıyorum.” diyerek konuştu.

Share: