Asırlık ağababa tohumuyla üretilen Yedisu horoz ark fasulyesinde rekolte katlanıyor

Bingöl’ün Yedisu ilçesinde üretilen ve güzeşte yıl tescile mülaki Yedisu horoz kuru fasulyesinde rekolte seçme sabık yıl artıyor.

Haziran ayında ata tohumlarından ekimi yapılan, Perisu Çayı’ndan gelen doğal su ile yetiştirilen horoz çeşidi zayıf fasulyenin, Ilçe ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün çalışmaları sonucu sabık yıl mart ayında coğrafi meni alarak tescillenmesinin ardından istihsal alanı bire bir yılda 200 dekardan 600 dekara yükseldi.

Asırlık ağababa tohumundan haziran ayında üretimine başlanan, tahminî 20 dakikada pişmesi, kabuklanma yapmaması ve lezzeti ile iri ilgi gören sıska fasulyede kestirmece 4 ay süren emeğin arkası sıra hasat başladı.

Üreticiler imece usulü topladıkları fasulyeleri Türkiye’nin birçok bölgesine gönderiyor.

Horoz çeşidi kuru fasulyede üretim alanında sağlanan artışla rekolte üstelik katlanıyor.

Geçen sene önceki yıla göre yüzdelik 50 artışla 100 tona ulaşan rekoltenin bu yıl 210 tona ulaşması bekleniyor.

“Üretimde gözle görülür artma oldu”

Üreticilerden Elmalı köyü muhtarı Dayanabilen Külüğ, AA muhabirine, Yedisu horoz ark fasulyesinde tescile kavuştuktan sonraları üretimde güç çoğalma olduğunu söyledi.

“Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü üreticilere ekim zamanı yüzde 75 hibeli sulp verdi. Heybet Su İşlerinin tazyikli su sistemiyle bile üretimde gözle görülür çoğalma oldu.” diyen Külüğ, devletin değme ant yanlarında olduğunu belirtti.

Külüğ, köylerinde 1000 dekar alanda teşrinievvel yaptıklarını anlatarak, rekoltede bu sene geçen yıla göre artım beklediklerini rapor etti.

Bu yıl ürettikleri alanda kısmi olarak kâh yerlerde üründe hastalık olduğunu tayin ettiklerini dile getiren Külüğ, “Buna karşın ilaçlama yapmadık. Zira tığ hoppadak üretmeyi değil, düz kişileri birlikte düşünmeliyiz. Katıksız haliyle insanlarımıza sunarak memnuniyetlerini ahzetmek istiyoruz.” dedi.

Külüğ, fasulyenin ezgi sırrının ata tohumu ile üretilmesi ve serin suyla sulanması olduğunu belirtti.

“Hem saf hem dahi er pişen benzeri fasulye”

Aydın’dan memleketi Bingöl’e gelerek Yedisu horoz arık fasulye üretimi eden Heycan Abaylı de ürettiği fasulyeleri Aydın’ın Nazilli ilçesinde sattığını belirtti.

Abaylı, “Kışın Aydın’a gidiyorum, mayıs ayında kalın kafalı geliyorum. 22 senedir bu işi yapıyoruz. Hem lezzetli hem katıksız hem de erken pişen aynı fasulye. Bütün dahi haddinden fazla mutlu.” ifadelerini kullandı.

Zeki Aydıncı dahi 20 yıldır Yedisu horoz sıska fasulye ürettiğini anlatarak müstahsil sayısının rastgele geçen sene arttığını söyledi.

Share: