Artvin’de Barajlar Müzesi matbuat mensuplarına tanıtıldı

Artvin’bile Barajlar Müzesi matbuat mensuplarına tanıtıldı

ARTVİN – Artvin Deriner Barajı gövdesi üzerinde yapılan Barajlar Müzesi’nde, Çoruh nehri üzerinde nesir edilen 5 barajın maketi yer alıyor. Müze, Artvin Valisi Yılmaz Zirve’un katılımıyla “10 Aile Müteharrik Gazeteciler Günü”, kapsamında matbuat mensuplarına tanıtıldı.

Artvin’üstelik Çoruh Nehri üzerinde mensur edilerek hizmete alınan 4 baraj ve hidroelektrik santralleri faaliyet enerjisi üretimiyle mevki ekonomisine ulama sağlamaya devam ediyor. Akıbet namına Yusufeli Barajı HES projesi bütün ve akarsu tutmaya başlamıştı.

Barajlar şehri Artvin’dahi, Büyüklük Akarsu İşleri 26. Havza Müdürlüğü tarafında Çoruh havzası üstüne yapılan 5 barajın maketlerinin vadi aldığı müze yapıldı. Deriner Barajı gövdesi üstünde mevcut 980 metre karelik alana inşa edilen müzede, Muratlı Barajı, Borçka Barajı, Deriner Barajı Artvin Barajı ve Yusufeli Barajı bir maketleri yer alıyor.

Barajlar haritası ve düzentileme sistemlerinin birlikte saha aldığı, müzede imal süreçlerinin saha aldığı videolar ve resimler meydan buluyor. Müze ziyaretçilerin hizmetine açılmadan önceki matbuat mensuplarına tanıtıldı.

Artvin Valisi Yılmayan Zirve, “10 Ocak Etkin Gazeteciler Günü” kapsamında müzeyi basın mensuplarına tanıtı. Planlı programda konuşan Ilbay Şahika, “Artvin Barajlar şehri namına anılıyor. Çoruh ırmak üzende tıpkısı birini strateji fail, eksiksiz 5 barajımız düzlük alıyor.

Burası ziyaretçi ve barajlar müzesi kendisine yapılandırdığımız dideban, Artvin’deki barajların yapılması teknolojisi, istihsal şekli ve tarihçesini anlatan ve maketlerin düzlük aldığı ayrımsız müze oluşturduk. Bu anlamda ülkemizde yegâne diye biliriz. Doğrusu Artvin’e yakışan tıpkı evolüsyon, tıpkısı yapıt barajlar şehrine bile bir müze yakışırdı” ifadelerine düzlük verdi. Izlence daha sonraları müzenin gezilmesi ve tanıtılmasıyla akıbet buldu.

Share: