Artist Hisse Senedi Çaçan, sonuç yolculuğuna uğurlandı

Esbak İstanbul Bakırköy’deki evinde hayatını kaybeden artist Burhan Çaçan, sonuç yolculuğuna uğurlandı.Yoğun kalabalığın oluştuğu cenaze töreninde Çaçan’ın oğulları Lahut Çaçan ve Furkan Çaçan babaları amacıyla son görevi hesabına getirirken duygu meşgul anlar yaşadı. Sanatçının cenazesi, Fatih Camisi’nde gün ortası vaktini müteakip kılınan cenaze namazının peşi sıra Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

CENAZEYE ÇOK SAYIDA İSİM KATILDI

Taziyeleri sanatçının eşi Yasemin Çaçan ile oğulları Furkan ve Lahut Çaçan’ın akseptans ettiği törene Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, TBMM Başkanvekili Cesamet Adan, Dert Belediye Reisi Savcı Sayan ile sanatçılar Selami Delimsirek, Nuri Alço, Görgülü Okumuş, Irade Yerey ve Ahmet Selçuk İlkan katıldı.

ÜNLÜ İSİMLER KONUŞTU

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmet Selçuk İlkan, ölümün hayatın gerçeği olduğunu belirterek, “Çokça mail aynı dostumdu, haddinden fazla hatıralarımız var kelimeler boğazımda düğümleniyor. Cenabıhak yağmur eylesin, başımız sağ olsun” dedi. Müzikçi Selami Delimsirek ise Çaçan’ı er yaşta kaybettiklerini söyleyerek, “Üzücü düştüğü yeri yakar. Allah ailesine sabırlar versin. Çok anılarımız var. Benim çokça bestemi okudu. Söyleyecek hezel bulamıyorum” diyerek konuştu.

1978 YILINDA TRT YARIŞMASINI KAZANMIŞTI

“Ihata Etmek Çakmağa Geldik”, “Ayaz Geceler” ve “Neden Geldim İstanbul’a” ünlü eserlerin üstelik aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz albüme imza atan Türk folk müziği sanatçısı ve oyuncu Belgit Çaçan 62 yaşında ahiret yolculuğu etti. Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde 1960’ta dünyaya gelen sanatkâr, TRT Erzurum Radyosunun 1978’de açtığı müptedi sesler yarışmasını kazanarak çalgı aleti dünyasına girişim attı.

Başarılı sanatçı, 1981’üstelik “Sefahat Geldin” ünlü önceki albümünü çıkardı. Daha sonra “Kızlar Imdi Çayıra”, “Deh Deyin Kızlar”, “Ego Yarime Neler Alayım”, “İpek Mendil”, “Memik Vale”, “Ayaz Geceler”, “Yağ Baran”, “Vurun Dalgalar”, “Sen Nerdesin- Kış”, “Felç Felç”, “Senden Sonra”, “Çakozlamak Çakmağa Geldik”, “Mevlüt ve İlahiler”, “Sebep Geldim İstanbul’a”, “Beni Anneme Götürün”, “Unutulmayanlar 1”, “Şarlatan Firkat”, “İlahiler 99”, “Alınyazım”, “Türküleri Özledim”, “Gecenin Yarısı”, “Sus Dinle”, “Yalan”, “Sabaha Büyüklüğünde”, “Pres Akşamlar”, “Bu Akşam” ve “Bu üstelik mı Biber Dolması” ünlü albümleri müzikseverlerle buluşturdu.

Hüccet Çaçan ayrıca “Makber”, “Ağlama Yavrum”, “Yetim Cemo”, “Temas Kayran Şüpheli”, “Ayaz Geceler” ve “Yağ Yağmur” adlı filmlerde üstelik nümayiş aldı.

Share: