Artırım tercihinde BES önce sırada

ING Türkiye, kentsel iskân bölgelerinde işlek büyük bireylerin tasarruf eğilimlerini tutulmak için 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2022 yılı ikinci çeyrek altın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya bakarak, artırım sahipliği oranı yüzdelik 19’a çıkarak 2021’mağara üçüncü çeyreğinden bu yana yükseliş trendini sürdürdü. Antrparantez, artırım sahibi sıfır, fakat yakın gelecekte artırım yapmayı planlayanların beyninde ise önümüzdeki 3 kamer içerisinde artırım edeceğini belirtenlerin oranı 4 puanlık artma ile yüzdelik 20’ye yükseldi.

Ahenkli artırım yapanların oranı yüzde 67 oldu

Artırım sahipleri zarfında ağır ezgi artırım yapanların oranında özen cazip bire bir çoğalma yaşandı ve ikinci çeyrekte 7 fakül terfian yüzdelik 67’ye ulaştı. Artırım yapanların, artırım etme gerekçeleri arasında “geleceğe yatırım” unsuru yüzde 54 ile önce sırada saha alırken, ikinci sırada düz düz “çocuklarım için” gerekçesi ise bu çeyrekte yüzdelik 27’ye yükseldi.

Tasarrufu olanların artırım araçları tercihlerine bakıldığında 2022 ikinci çeyrekte Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 8 puanlık artışla yüzdelik 24’e ulaşarak önce sırayı aldı. BES’i yüzdelik 22 ile yastık altı zer ve akçe, yüzde 13 ile bütün içi değerli ve yüzde 11 ile TL Vadeli Mevduat izleme etti. Saklı Yazı dünyalık ise aynı esbak döneme bakarak 4 puanlık düşüş ile yüzdelik 6 seviyesine geriledi.

Büyük çokluk saklı yazı paranın farkında

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2022 yılı ikinci çeyreğinde katılımcılara, genel ağ kullanımı, saklı yazı dünyalık, NFT, Fintech ve Metaverse kabilinden teknolojilerin bilinirliği soruldu. Araştırmaya göre, katılımcılarda evde ya birlikte müteharrik telefonda genel ağ kullanımı yüzdelik 92 oranında oldu.

Sonuçlara göre, saklı yazı para toplumun yüzdelik 86’sı vasıtasıyla ismen bilinirken, bu teknoloji için kısmen evet dahi oldukça kurnaz olanların oranı ise yüzdelik 34 oldu. Saklı Yazı dünyalık dış özge kullanılmamış teknolojilerin bilinirliği ise daha düşük. Araştırı sonuçlarına bakarak, NFT yüzdelik 29, Metaverse yüzdelik 37, Fintech ise yüzde 35 oranında ismen biliniyor. Bu teknolojileri bol ve kısmen bilenlerin oranı ise yüzde 15’in altında gerçekleşti.

Metaverse’te envestisman ilgisi artıyor

Metaverse üzerine çokça gani ve kısmen anaç olanların yarısı Metaverse’ü kullanma eğilimi taşımıyor. Bu teknolojiyi bugüne kadar bildirme bir iki hele kullanmış ve kullanmaya de devam edecek olan bireylerin oranı yüzde 11 olurken, bu grubun yüzde 5’i daha geçmiş kullandığını, ama kullanmaya bitmeme etmeyeceğini belirtiyor. yüzde 32’lik ayrımsız barışma ise daha kullanmamış amma gelecekte kullanma niyetinde.

Metaverse’nam kullanım nedenleri beyninde ise arz haddinden fazla öne sâdır başlık “envestisman yazmak”. Metaverse kullanan evet birlikte istimal niyetinde olan herhangi bir iki kişiden biri Metaverse üzerinden yatırım etme niyeti taşırken, peşi sıra yüzdelik 23 ile aksata, yüzdelik 22 ile sosyalleşmek, yüzde 19 ile baziçe geliyor. NFT üzerine bilgisi olan bireylerin ise yüzdelik 7’si bugüne büyüklüğünde NFT yatırımı yapmış durumda. NFT konusunda bilgisi olanların yüzdelik 10’u ise şu anda ehil olmasa de NFT yatırımı etme niyetinde olduğunu belirtti. (Dünya)

Tasarruflarda tercih gine döviz ve altın

Bazılarına bakarak “saklı yazı mülk tarihinin sunma haddinden fazla muhtemel olayı”

Savruk sektöründe ‘metaverse’ hazırlığı

 

Share: