Ardahan’daki Efsanevi Pazarında Sâdır Kavgada Maktul Özkan Birdal’ın Ailesi, Gaddar Zanlısına Sunulan 10 Yıl Cezaya Aksülamel Gösterdi: “Benzeri İnsanı…

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan’ın Damal ilçesinde dinç 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, efsanevi pazarında kazanç kavgada öldürülmesi ile ait davada Fırat Kayaç, 10 sene dam cezasına çarptırıldı. Birkan’ın ağabeyi Göksal Birdal, “Ne hususiyet, ne doğruluk vardır ki… Kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip… Bunu kalkıp dümdüz yaralamaya çeviriyor? Tığ gene bir şekilde hususiyet ve adalete inanıyoruz. Bir kayırıcı vurmak 10 yıl ile kapalı katiyen olanaksız” tepkisini gösterdi.

Ardahan’ın Damal ilçesinde cıvıl cıvıl ve geçimini hayvancılık yaparak sağlayıcı 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, 15 Temmuz 2021’dahi, ilçedeki hayvan pazarında öldürülmesi ile ilişkin yargılamanın serencam duruşması güzeşte hafta yapılmıştı. Duruşma, sanık Fırat Kayaç hakkında 10 yıl delik cezası kararı verdi. Birkan ailesi sunulan cezayı ev bulduklarını belirtti. Familya, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

“SUÇ VASIFLANDIRMASI VE CEZA MİKTARININ ARTMASI İÇİN İSTİNAFA GİDECEĞİZ”

Avukat Süslü Çiftçi Yolaçan, şunları söyledi:

“Anlık sona erdi, önceki rütbe mahkemesi adına Ardahan Güç Ceza Mahkemesi hâkimiyet kurdu. Sanıklardan ayrımsız tanesinin tutuklanmasına değişmeyen verdi. Bundan ahir süreç şöyle: Dosya istinafa gidecek gerçeklenmiş hem bizim hem birlikte cebin tarafın itirazı olacak; Erzurum Toprak Adliye Mahkemesi’ne gidecek. Oradan çıkacak sonuca bakarak birlikte Yargıtay’a gidecek. Sonuncu kararı Yargıtay verecek. Mahkemeden sâdır kararın istiğna edici benzeri yönü maznun karşı tutuklama kararı bırakılmış olmasıydı. Çünkü aylardan beri ızdıraplı eş bunun mücadelesini vermekteydi. Bu ayrımsız evre olsun aileyi rahatlatmıştır amma tabi suç vasıflandırması ve ceza miktarının az olması yönünde itirazlarımız var bunları istinaf mahkemesine taşıyacağız.”

“BAŞINDAN BERİ EKSİK GIDEN BİR SAV”

Ailenin avukatı Zeynel Ateşer ise şunları söyledi:

“Meslektaşımın bile söylediği kabilinden Birkal ailesinin avukatlığını yaptık tığ dahi. Maalesef soruşturmanın yer esasen beri çok natamam revan ayrımsız sav neticesinde… Tığ, düşünülerek cani suçundan ceza almasını beklerken, bile bile cerh neticesinde ceza verildi. Şu an tutuksuz yerine yargılanan şahıslardan Fırat Kaya’nın tutuklanması, içimizi belli belirsiz dahi olsa soğuttu. Amma tığ İstinaf mahkemesinde adaletin yerini bulacağını, düşünülerek cerh değil saksı bölgesine kaba cisimle, silah sevgili aynı sopayla kaba aynı şekilde bodur mesafeden vurmanın cani eylemi olduğunu düşünüyoruz. İstinafta bile bu yönde benzeri değişmeyen çıkarılıp, müebbet hapse çevireceğini düşünüyoruz. Hak istiyoruz. Şahsın cezalandırılmasını istiyoruz.”

“BİR İNSANI ÖLDÜRMENİN CEZASI 10 YIL OLMAMALI”

Ülkü için konuşan Özkan Birkal’ın abisi Göksal Birkal ise şunları söyledi:

“Özkan Birkal kardeşim, kafasına kaba benzeri cisimle vurularak 47 ahit yaşam mücadelesi verdi ve hayatını kaybetti. Zımnında üstelik burada cerh suçundan dava açılmış ve yanlişlik şekli değiştirilmeyerek çarpık çurpuk cerh geçtiğinden ortalık 10 sene mapus cezası verildi. Bugün herif öldüren tıpkısı insanın 10 yıl ile sınırlandırılamayacağını çokça mebzul biliyoruz. Akabinde da şu vardır, kafatasına vurarak tamamen uğur yerine seçilmiştir. Zımnında de bunun ne hukuk ne adaleti vardır ki kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip bunu kalkıp da bayağı yaralamaya çeviriyor biz tekrar ayrımsız şekilde hususiyet ve adalete inanıyoruz. Bir eş mıhlamak 10 yıl ile tutkun asla olamaz. Bu aynı çarpık çurpuk sav değildir, toplumun hep kamuoyunu ve çokça yakından ilgilendiren benzeri davadır. Ben burada yargıçları, hakimleri, savcıları göreve nida ediyorum. Bu dosyayı istinaf mahkemesine ve Yargıtay’a göndereceğiz. Cezasını müebbet mapushane ile çekmesini arzu edeceğiz. Bacağına vurmadı kim kalpten ölsün, kafatasına vuruyorsun. Gasp edilerek öldürüldü. Bizi yaralayan budur.”

Share: