Anahtar dışı ekonomiyi gölge etmek için dijitalleşme süreçleri Ankara’da ele makbuz

Dirimlik İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, kayıt dışı ekonominin önlenmesinin sadece tıpkı kurumun değil, eksiksiz kurumların içre olması müstelzim ve sosyal desteği da arkasına alan bire bir savaş gerektirdiğini belirterek, “Hem toplumsal farkındalığı temin etmek hem üstelik kayıtlı ekonomiyi perçinlemek üzere geçmişte olduğu üzere gelecekte bile kayıt dışı ile mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

Türkiye ve Avrupa Birliği yoluyla finanse edilen, Dirimsel İdaresi Başkanlığının (GİB) faydalanıcısı, Merkezi Mal ve İhale Biriminin (MFİB) münakasa ve konvansiyon makamı, PwC Türkiye’nin de yüklenicisi olduğu “Taşıt Dışı Ekonominin Azaltılması Kapsamında Denetleme Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arası Olgun Paylaşımının Artırılmasına Yönelik Maharet Yardım Projesi”nin kapanış töreni Sheraton Ankara Otel’da gerçekleştirildi.

Bayrakdar, törende yaptığı konuşmada, sosyal refahın artırılmasına damarı bozuk etkileri olan araç dışı tutum sorununun, hem mevki hem birlikte tekmil dünyanın uğraş ettiği asıl meselelerden biri olduğunu söyledi.

Araç dışılığın talih ekonomilerinde rekabet eşitsizliği, sağlık dağılımında bozulma, idrak gelirlerinin yekpare kavranamaması, kamu yatırımlarının finansmanında gerçek eksikliği, taşıt dışı istihdam kabilinden bir nice soruna defa açtığına dikkati çeken Bayrakdar, vasıta dışı ekonomik aktiviteleri mukayyet ağıl değirmek üzere öncelikle bunların bulaşık bırakmasını uydurmak ve bunu fark etmek gerektiğini bildirdi.

Bayrakdar, bunun sağlanması üzere yemeden içmeden mevzuat düzenlemeleri yapılmasının ehliyetli olmadığını, bunların takibi için teknolojinin imkanlarından yararlanarak dokunaklı tıpkı elektronik altyapı kurulmasının önem sunma ettiğini dile getirdi.

Türkiye’dahi genel bütçe kazanç gelirlerinin majör tıpkısı kısmının takip ve tahsilinin GİB marifetiyle gerçekleştirildiğine bel eden Bayrakdar, bu bağlamda GİB’in, mükelleflerin haklarını gözeterek faziletkâr kalitede hizmet sunmak, vergiye fahri uyumu uydurmak ve yükümlü odaklılık temel ilkelerine göre fariza yaptığını, vasıta dışı ekonomiyle çalışkan bir şekilde savaş ettiğini anlattı.

“Daim iş halinde mücadele devam edecek”

Bayrakdar, yıllar içinde tıpkı yandan yapılan mevzuat düzenlemeleri benzeri yandan dijitalleşme yönünde atılan adımlarla bu konuda çok muhteşem vuzuh katedildiğine dikkati çekerek, Başkanlığın özge amme kurumlarıyla da elektronik ortamda çapraz bilgelik paylaşımı yaptığını kaydetti.

Ekonomik aktivitelerin izlenmesinin hemen mevki içi değil, ülke dışından alınan verilerle bile gerçekleştirildiğini belirten Bayrakdar, bu kapsamda resen bilgelik değişimi çerçevesinde çok sayıda ülkeden Türkiye mukimlerinin mali hesap bilgilerinin alındığını söyledi.

Bayrakdar, ilişkin mevzuatın gözden geçirilmesi ve kanuncu boşlukların analiz edilmesi, araç dışı ekonomiye cebin mücadele stratejilerinin belirlenmesi, sektörel teftiş ve takip planlarının ve kurumlar ortada canlı vukuf paylaşımın geliştirilmesi faaliyetlerine bindi sağlayan proje amacıyla, Bakanlığın Merkezi Finans ve İhale Birimi vasıtasıyla ölçülü ihale süreci sonunda PwC ile kesim imzalandığını hatırlattı.

Denetleme kapasitesinin güçlendirilmesi ve kurumlar arası veri paylaşımının geliştirilmesi bileşenlerinden oluşan projede, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının hissedar namına düzlük aldığını belirten Bayrakdar, projenin uygulama sürecinin Mesafe 2022’ye uzatıldığını anlattı.

Bayrakdar, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin devamlılık sunu fail tıpkısı süreç olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla bu kapsamda yapılanlar tek devir ehliyetli mümteni ve sürekli hareket halinde ilgilendiren paydaşlarımızla üstelik iletişim zarfında bu uğraş bitmeme edecektir. Ayrıca vasıta dışı ekonominin önlenmesi takkadak bire bir kurumun değil, birlik kurumların içre olması gereken ve sosyal desteği dahi arkasına alan tıpkı mücadeleyi gerektirmektedir. Bu bağlamda lazım Bakanlığımız gerekse birlikte diğer kurumlarla gelişigüzel hem içtimai farkındalığı tedarik etmek hem dahi kayıtlı ekonomiyi pekiştirmek amacıyla zamanında olduğu kadar gelecekte da mücadelemiz devam edecektir.”

“Şu anda gündem temel zamanlı denetleme”

PwC Türkiye Mümessil Şeriklik Ortağı Çekişme Ulu birlikte şu anda gündemin ana zamanlı denetleme, ön doldurmalı beyanname sistemi gibi müstakbel olgun analitiğinin, bilgi madenciliğinin ve robotik uygulamaların kullanılması olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Burada verilerin etkili adına mahiyet zamanlı toplanması, saydamlık, donanımların bol şekilde kullanılması, elan aceleci bildirge ve algı reddetme süreçleri, daha nokta atışı tetkik tespitleri anne avantajlar olarak karşımıza çıkıyor. Tabiatıyla kim yeni teknolojilere uymak, uygulayım bilimi yatırımlarının maliyeti ve siber düzenlilik kadar konular, adreslenmesi gereken yetişkin unsurlar. GİB’in planlı ve sürdürülebilir şekilde uyguladığı sayısal hamleler ile bu proses kudretli şekilde bitmeme edecektir.”

Share: