Alman Bild gazetesinde dikkat calip çözümleme: Ukrayna-Rusya savaşının galibi Türkiye oldu

Alman Bild gazetesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üstelik meydan aldığı özen calip tıpkı olgun meydan aldı. “Türkiye’nin düet oyunu – Erdoğan, Putin yaptırımlarından bu şekilde yararlanıyor” başlıklı çözümleme, Marc Oliver Rühle imzası ile yayınlandı.

“RUSYA, ALMANYA’NIN YERİNİ ALDI”

Ukrayna- Rusya savaşı ve sonrasında yaşananlara değinilen yazıda; Türkiye’nin Acımasız yatırımları amacıyla oylumlu benzeri konuma geldiği belirtildi. Geçtiğimiz sene Rusya’nın, Almanya’nın yerini alarak Türkiye’nin yer balaban ticaret ortağı olduğu bilgisine düz sunulan haberde şu anlatım meydan aldı: “Türkiye, Rusya’ya araba ve ekipman satışında Almanya’yı geride bıraktı.”

Habere göre Türkiye ve Rusya arasındaki dış satım ve ithalat rakamları aynı yılda iki katına artık. 2022 yılında Rusya Türkiye’nin sunma şişman ticaret ortağı olurken, Almanya’nın yerini aldı.

TÜRKİYE, BATI’NIN RUSYA’YA KARŞI YAPTIRIM KARARLARINA KATILMIYOR

Dünyaca ünlü tatil merkezi Bodrum’daki sivri ayrımsız aksata merkezinde Rusça tabelaların olduğunu aktaran yazı, Moskof oligarkların tuvalet yatlarının birlikte Türk limanlarına demirlemesinin bire bir sır olmadığını savundu. Ankara’nın Mağribî ülkelerin Moskova’ya uyguladığı yaptırımlara katılmadığını hatırlatan analiz, bahis konusu hamlenin Türkiye’nin işine yaradığını belirtti.

“UKRAYNA SAVAŞININ GALİBİ TÜRKİYE”

“Türkiye bir nice yönden durumu kişi lehine çevirmiştir” denilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği yöntem ile ilişik “Ukrayna savaşının galibi Türkiye’dir” yorumuna vadi verildi. Haberde bu durumun SU üzere bulut kaynağı olduğunun de altı çizildi.

Share: