Âlim: “Beklenti ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem birlikte işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz”

Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin, bakir asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarına ilgilendiren, “Beklenti ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem dahi işverenlerimizin ödeyebileceği bire bir sınırdaki tıpkısı beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde yatmak için Bayburt’a mevrut Bilgin, Cumhuriyet Caddesi’nde esnafı görüşme etti, çalışanlara asgari ücret konusundaki beklentilerini sordu, sorun ve taleplerini dinledi.

Bilgin, tıpkı gazetecinin bakir minimal ücretle ilgili sorusunu, “Yarın Minimum Ücret Komisyonu Toplantısı var. Toplantıdan sonradan tıpkı uzlaşmaya varacağımızı elan önceki dile getirdim. Ümit ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem bile işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz.” diye niteleyerek yanıtladı.

“Esnafın yaklaşımı pekâlâ?” sorusu üstüne Bakan Bilim Adamı, “Birlikte öge çalıştıran esnaflara üstelik sordum, bilavasıta çalışan gençlere bile sordum. Tabiatıyla kim çalışanların daha fazla beklentileri var, esnaf de ‘ödeyebileceğimiz bir özdek yapın kim tığ birlikte ödeyebilelim, gelişim yerimiz ayan kalsın’ diyorlar. bundan sonra tabiatıyla biz burada, bugünkü enflasyonist ortamda Türkiye’nin çalışanlarının abat edebileceği, rahat soluk alabileceği, enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bire bir miktar olmasını ümit ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bayburt Valiliği önünde vatandaşlarla tıpkı müddet kardeşçe fail Bilim Adamı, Bayburtlu hemşehrileriyle yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bizim Bayburt, Gümüşhane ayrımımız yok. Biz bu topraklarda aynı kültürle, bir duygularla, bir tarihle, bire bir bilinçle, tıpkısı inançla yoğrulmuş insanlarız. Bu toprakların yer fazla gerekseme duyduğu şey hizmettir, buralara yapılacak yatırımlardır. Yeryüzü uzaktaki çığlık köyünden, bildirme yakındaki merkeze kadar şehrimizin gelişigüzel köşesine haddinden fazla şükür yapılmayan, götürülmeyen bakım neredeyse kalmadı, kalanları üstelik tamamlayacağız inşallah. Bizim gönlümüzde Bayburt haddinden fazla büyüktür. Gönlümüzde, düşüncemizde ve planlarımızda Bayburt’a, bölgemize yapılacak hizmetlerin birlikte hududu yoktur. Nedeniyle önümüzdeki günlerde daha balaban hizmetlerin açılışını de alay malay yapmayı Allah felek edecek inşallah.”

Vali Cüneyt Epcim, YANLIŞSIZ Fırka Bayburt Milletvekili Fetani Battal ve Şehremini Hükmü Pekmezci’ye şehre hizmetleri nedeniyle teşekkürname fail Bilimci, “Bayburt’un değme köşesine devletin eli, imkanı uzanacaktır. Devletimiz şişman tıpkı devlettir. Türkiye’nin seçme yerine uzandığı kabilinden, Bayburt’a bile uzanacaktır. Bayburt’a daha fazlasını yapmak inşallah bizlere talih evet.” ifadelerini kullandı.

Epcim’i, peşi sıra üstelik Şehremini Pekmezci’yi makamında konuşma eden Bilimci’e, Pekmezci vasıtasıyla günün anısına kendi seslendirdiği âşık Yahya Akengin’in “Bayburt” adlı türkü kaydının da bulunduğu nostaljik radyo ödül edildi. Tıpkısı müddet şiiri dinleyen Âlim, duygulandığını dile getirerek Pekmezci’ye teşekkür etti.

Vedat Âlim, Sabankıran mevkisinde ayrımsız süre ilk faaliyete başlayan Bayburt Belediyesi’ne ait Yerel Ürünler ve Aygın Fabrikası’nda de incelemelerde bulundu.

Share: